EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Amazon: Razem ponad granicami

Amazon: Razem ponad granicami

W Poznaniu w dniach 11-13 września br odbyło się spotkanie pracowników i pracownic Amazona z Polski i Niemiec na rzecz wzmocnienia wymiany informacji i rozwoju międzynarodowej współpracy.

 

Spotkanie zaczęło się wspólnym rozdawaniem ulotek przed Amazonem w Sadach, w których informowaliśmy o trwającym sporze zbiorowym. Podczas otwartej dyskusji w Teatrze Ósmego Dnia pracownicy z kilku magazynów Amazona prezentowali problemy, konflikty i sposoby organizowania się. Goście z Bad Hersfeld pod Frankfurtem (najdłużej istniejącego Amazona w Europie) opowiadali, jak firma straszy pracowników przenoszeniem magazynów za granicę. Ta polityka strachu jest nastawiona przede wszystkim na blokowanie organizowania się pracowników, gdyż prawda wygląda tak, że Amazon rozbudowuje również swoje centra w Niemczech. Koledzy z Niemiec pokazywali zdjęcia z protestów i opowiadali o doświadczeniach strajków, które regularnie wybuchają od 2013 r. Podczas pozostałych dwóch dni dyskutowano o sposobach i narzędziach budowania solidarności pracowniczej ponda granicami, a na koniec wydano wspólne stanowisko, które publikujemy poniżej.

Uczestnicy postanowili regularnie wymieniać się informacjami poprzez wewnętrzny newsletter, rozsyłany co miesiąc wszystkim zaangażowanym komisjom związkowym (w języku niemieckim, angielskim i polskim). Znajdą się w nim szczegóły dotyczące warunków pracy (np. norm w poszczególnych magazynach), raporty z działań i kalendarz wydarzeń.

Zdecydowano się też powołać Fundusz Solidarnościowy, by min. wspierać prawnie koleżanki i kolegów, którzy wg nas zostali niesprawiedliwie zwolnieni z pracy. Aktualnie toczy się w sądzie pracy w Brandenburgii sprawa pracowników z Amazon BER3, którym nie przedłużono umów. Związkowcy utrzymują, że było to celowe działanie zarządu, gdyż ci pracownicy zasiadali w radzie zakładowej. Wkrótce ruszą również sprawy w sądzie pracy w Poznaniu. Nasza komisja domaga się przywrócenia do pracy osób, które – w naszej opinii – niesłusznie zwolniono po buncie w czerwcu br.

Kolejne Międzynarodowe Spotkanie Pracowników Amazona odbędzie się prawdopodobnie w Berlinie 12-14 lutego 2016 r. Jeśli w czasie świątecznego szczytu wybuchną akcje strajkowe lub protestacyjne, uczestnicy spotkania postanowili, że będziemy na bieżąco nawzajem się o nich informować i wspierać.

Jako współorganizatorzy dziękujemy Teatrowi Ósmego Dnia oraz Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej z Teatru za udostępnienie sali i wsparcie oraz klubom Zemsta i Meskalina za przygotowanie posiłku i rezerwację pomieszczenia na część nieformalną.

Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej w Amazonie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. tel. 721-852-897 (tylko sms)


Stanowisko przyjęte z okazji Międzynarodowego Spotkania Pracowników Amazona we wrześniu 2015 r. w Poznaniu:

My – pracownicy i pracownice Amazona z Polski i Niemiec oraz osoby, które wspierają nasze działania – spotkaliśmy się w Poznaniu. Jest todrugie tego typu spotkanie. Wcześniej wiosną tego roku poznaliśmy się w Bad Hersfeld w Niemczech. Spotkania te są organizowane przez samych uczestników, niezależnie od tego, do jakiego związku zawodowego należą. Tworzymy sieć solidarności, która szuka odpowiedzi na strategie Amazona i koordynuje walkę o nasze wspólne interesy.

Tym razem rozdawaliśmy ulotki przed wejściem do Amazona w Sadach, zorganizowaliśmy otwarte dla publiczności spotkanie na temat sytuacji w Amazonie pod Poznaniem, w Bad Hersfeld i Brieselang. Zorganizowaliśmy też wiec i rozmawialiśmy z mediami. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o sytuacji w różnych magazynach Amazona i wspólnych działaniach na rzecz poprawy warunków pracy.

Nasze doświadczenia pokazują, że pracownicy Amazona w różnych krajach borykają się z takimi samymi problemami – niskimi płacami, rosnącymi normami, dużą presją, która przekłada się na problemy zdrowotne, a także z nastawioną na dużą rotację polityką Amazona.. Wszędzie Amazon wykorzystuje podobne strategie wobec żądań pracowniczych. Nie stroni od gróźb zwolnień, wywierania presji na związkowcach, czy pozorowaniu dialogu i negocjacji, podczas których z góry zakłada brak jakichkolwiek ustępstw.

Dla wszystkich, którzy brali udział w spotkaniu stało się jasne, że aby poprawić naszą sytuację, musimy szukać wspólnych rozwiązań, które wykroczą poza konkretne magazyny Amazona oraz poza granice państw. Jeśli tylko połączymy siły, oddolnie, jako pracownicy i pracownice z różnych zakładów pracy, Amazon w przyszłości nie będzie w stanie wykorzystać nas przeciwko sobie.

Wymiana doświadczeń może dać motywację, mobilizację i dodać sił pracownikom i pracownicom ponad granicami, również tym, którzy do tej pory nie uczestniczyli w spotkaniach. Niedawnym przykładem wzmocnienia siły pracowników było oddolnie zorganizowane spowolnienie pracy w Amazonie pod Poznaniem, jako buntu przeciwko nadgodzinom i wyrazem niezadowolenia z warunków pracy. Było to również jasny sygnał solidarności ze strajkującymi w tym czasie pracownikami Amazona w Niemczech.

Jesteśmy również gotowi przeciwstawiać się represjom stosowanym przez Amazon. Pracownicy z Włoch planowali być z nami, ale jeden z nich został zwolniony w przeddzień spotkania. Musieli poradzić sobie z tym atakiem i nie mogli przyjechać do Poznania. Wyrażamy naszą solidarność ze zwolnionym pracownikiem i bardzo się cieszymy, że osoby z Włoch są gotowe wziąć udział w naszych spotkaniach i działaniach w przyszłości!

Na kolejne spotkanie – które ogłosimy na blogu https://amworkers.wordpress.com – zapraszamy nie tylko załogę z Włoch, ale też z nowych centrów Amazona w Pradze oraz innych FC w całej Europie.

W Poznaniu uczestnicy potwierdzili gotowość do prowadzenia wspólnych, międzynarodowych kampanii w przyszłości. Wygramy tylko jeśli będziemy mieć jasną strategię, której nie będzie w stanie przewidzieć zarząd Amazona, jeśli nasza walka zostanie zorganizowana przez samych pracowników i będzie przekraczać nasze zakłady pracy poprzez koordynację działań z załogami z innych magazynów.

Amazon workers united! Pracownicy Amazona ponad podziałami!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.