EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Ramię w ramię – Inicjatywa Pracownicza w Amazonie

Ramię w ramię – Inicjatywa Pracownicza w Amazonie

Inicjatywa Pracownicza w Amazonie w Sadach k. Poznania przygotowała ulotkę, którą w najbliższych dniach rozdawać będzie niezrzeszonym jeszcze pracownikom i pracownicom poznańskiego magazynu. Czytamy w niej:

Ramię w ramię – Inicjatywa Pracownicza w Amazonie

Inicjatywa Pracownicza w Amazonie w Sadach k. Poznania:
- Od grudnia 2014 r. rozwijamy naszą komisję zakładową w poznańskim Amazonie, jest nas już ponad 80 osób
- Działamy razem jako pracownicy Amazona i agencji
- Nie ujawniamy pracodawcy członków związku
- Pozostajemy w kontakcie z Państwową Inspekcją Pracy
- Prowadzimy rozmowy z pracodawcą o problemach pracowników, m.in. chcemy zmian w regulaminach: uproszczeń pasków, jasnych zasad wynagradzania i premiowania
- Nie będziemy się bać, jeśli trzeba, sięgnąć po protesty
- Nie mamy etatowych działaczy, jesteśmy niezależni od pracodawcy, samodzielnie
zbieramy składki i wspólnie decydujemy o ich wydatkowaniu
- Chcemy zmian na korzyść pracowników

 

Od grudnia 2014 r. Inicjatywa Pracownicza w Amazonie w Sadach koło Poznania rozbudowuje swoją komisję zakładową, obecnie zrzeszając ponad 80 osób z Inboundu i Outboundu, Docku, Receivu, Picku, Packu i innych działów. Są z nami też pracownicy i pracownice wszystkich trzech agencji (Randstad, Adecco oraz Manpower). Odbyliśmy do tej pory kilka zebrań poza zakładem pracy, na których wspólnie omawiamy nasze problemy i dalsze kroki. Kolejne zebranie odbędzie się 20 lutego o godz. 18 (miejsce podamy na tablicy związkowej).

Związek zawodowy powołaliśmy po to, by stworzyć niezależną od pracodawcy grupę wsparcia. Jako „niebiescy” i „zieloni” poznaliśmy już wady i zalety pracy w naszym FC. Czasami potrzebujemy porady, pomocy prawnej, a czasami zdecydowanego działania i mówienia głośno o naszych problemach wspólnym głosem. Dużo rozmawiamy ze sobą na hali o monotonii pracy, zmęczeniu, zbyt niskich płacach, zbyt szybkim tempie pracy i długich dojazdach.

Korzystamy z prawa do nieujawniania pracodawcy, kto wstąpił do związku. Dlatego przed zwolnieniem kogokolwiek z nas pracodawca zobligowany jest zapytać związek o nasze zdanie w tej sprawie. Wybraliśmy trzy osoby do reprezentowania nas przed pracodawcą, które przedstawiają nasze wnioski i stanowiska.

Aktualnie prowadzimy rozmowy z pracodawcą dotyczące płac, premii oraz polityki zatrudnienia. Dyskutujemy o bieżących problemach, takich jak niepełne wynagrodzenia względem przepracowanej liczby godzin, istotne różnice w wynagrodzeniach u tak samo zaszeregowanych pracowników czy sprzeczne komunikaty na temat wysokości premii.

Pozostajemy w kontakcie z Państwową Inspekcją Pracy w sprawie kolejnych przeprowadzanych w firmie kontroli. Wnioskowaliśmy o przedstawienie planów urlopowych oraz wzorcowych wyliczeń, na podstawie których będzie można zrozumieć stosowane w naszym zakładzie zasady ustalenia wynagrodzenia. Według nas konieczne są zmiany w zakładowym regulaminie wynagradzania – należy wprowadzić zapisy gwarantujące czytelny pasek płacowy dostępny bezpośrednio na zakładzie niezwłocznie po naliczeniu wynagrodzenia. W przyszłości chcemy zawalczyć o podwyżkę płac.

Jesteśmy przekonani o konieczności wspólnego organizowania się na równych prawach pracowników stałych i agencyjnych. Na zebraniu w lutym zadecydujemy o powołaniu wspólnej struktury. Już teraz związek może reprezentować pracowników agencji przed ich pracodawcami w kwestiach spornych. Pytaliśmy już pracodawcę o dalszą politykę zatrudnienia w Amazonie wobec pracowników agencji, ustalenie planowanej liczby pracowników agencyjnych w najbliższej przyszłości i o kryteria, na podstawie których Amazon rekomenduje przedłużenie umów. Wyrażamy zaniepokojenie tym, że według otrzymywanych informacji agencje wprowadzają w błąd co do dalszych umów czy prawa do urlopu wypoczynkowego i na żądanie, a także tym, iż utrudniają ze sobą kontakt w kwestii wyjaśnienia błędów przy naliczaniu płac.

Dużo przed nami. Wymieniamy się miedzy sobą wiedzą z zakresu działalności związkowej, korzystając też z doświadczenia naszych kolegów i koleżanek z innych komisji naszego związku. Naszym zdaniem wiedza dotycząca naszych praw i działań powinna stać się powszechna, a nie zamykać się w związkowych biurach. Przygotowujemy gazetę dla załogi. Decyzje podejmujemy tylko wspólnie. W taki sposób rozwijamy samoorganizację pracowniczą na zakładzie bez biur i etatowych działaczy. Będziemy się pilnie przyglądać, jak zafunkcjonuje aktualnie powoływane przez pracodawcę Forum Pracownicze. My jednak chcemy pozostać w pełni niezależni – zarówno jeśli chodzi o podejmowane przez nas decyzje jak i nasze finanse. Między innymi dlatego nie zbieramy składek poprzez pracodawcę.

Jeśli odpowiada Ci taki model organizowania się – wypełnij deklarację członkowską i włącz się w działania. Pracodawca nie może już dłużej nam mówić, że sami powinniśmy rozwiązywać nasze sprawy w dziale HR – teraz stanowimy grupę, która stać będzie ze sobą ramię w ramię.

Masz pytania? Chcesz dołączyć? Potrzebujesz wsparcia? Zgłoś się do związku jeśli masz problem z wynagrodzeniem i uważasz, że trzeba coś zmienić. Więcej przeczytasz na tablicy związkowej, która znajdzie się na dolnej kantynie. Zawiśnie tam również skrzynka pocztowa na korespondencję.

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza
w Amazonie w Sadach k. Poznania
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 721–852–987 // tylko sms – oddzwonimy

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.