EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

„Stop feedbackom” – dość wyścigu szczurów w Amazon (video)

„Stop feedbackom” – dość wyścigu szczurów w Amazon (video)

Stanowisko związków zawodowych działających w Amazon na temat zmian w Załączniku nr 3 do Regulaminu Pracy.

Obowiązujący w Amazon Załącznik nr 3 został wprowadzony w 2014 r. bez udziału organizacji związkowych. Był on wielokrotnie krytykowany zarówno w sądzie, jak i w czasie związkowych protestów. Załącznik dotyczy przede wszystkim procedury wręczania notatek (uwag o konieczności poprawy), gdy pracownik na przestrzeni jednego tygodnia nie zrealizuje 100% zakładanej normy ilościowej lub jakościowej. Amazon rekomenduje do zwolnienia pracownika, który uzyskał 4 takie notatki tydzień po tygodniu, lub 6 w roku.

Dzięki zakończonym w październiku 2018 r. rozmowom między związkami a pracodawcą Załącznik został oficjalnie zawieszony na 5 miesięcy. Ten krok uznaliśmy za przełomowy w walce o poprawę warunków pracy w magazynach Amazon. W tym czasie żaden z pracowników nie został zwolniony na nierealizowanie norm.

Między 18 października a 24 stycznia 2019 r. organizacje związkowe spotkały się 7 razy z przedstawicielami zarządu. Niestety rozmowy zakończyły się fiaskiem: propozycje związków zostały odrzucone, Amazon chciał wprowadzić niekorzystne zapisy. Nie przekazał też dokumentów i procedur, o które wnosiła strona społeczna (w tym zasad, w jaki sposób ustalana jest minimalna norma, definicji poziomów (leveli), wymiarów poszczególnych kategorii produktów, które mają wpływ na minima i innych kluczowych dokumentów).

Związki opierając się na wynikach ankiety pracowniczej – którą wypełniło w grudniu blisko tysiąc pracowników – opracowały wspólne propozycje korzystnych dla pracowników zmian. Chcieliśmy, aby ocena była przeprowadzana raz w miesiącu, nie raz w tygodniu. Proponowaliśmy, aby pochwały niwelowały oceny negatywne, a pracownik miał możliwości odwołania od negatywnej oceny. Domagaliśmy się zapisów uniemożliwiających niekontrolowane podnoszenie norm bez wprowadzenia usprawnień i konsultacji ze stroną społeczną. Postulowaliśmy, aby pracodawca brał pod uwagę przy ocenie m.in. możliwości indywidualne, w tym uwarunkowania psychofizyczne oraz niezależne od pracownika przeszkody umożliwiających pracę, takie jak przestoje czy awarie.

Amazon natomiast zaproponował: zostawienie managerom decyzji o wręczeniu feedbacka (krytykowaliśmy to rozwiązanie za brak jasnych kryteriów i dowolność), wykreślenie pochwał, możliwości wręczania feedbacków również przez liderów. Amazon chciał zlikwidować tzw. krzywą uczenia, dzięki której obecnie na nowych procesach obowiązują niższa normę dla pracowników uczących się. Pracodawca chciał też wydłużyć możliwości wręczenia feedbacka do 4 tygodni w sytuacji nieobecności pracownika (z obecnych 7 dni).

Jedyny postulat związków, do którego Amazon był w stanie się przychylić, dotyczył wydłużenia czasu pracy w procesie podlegającej ocenie do 10 godz. – jednak tylko pod warunkiem zgody na wszystkie pozostałe niekorzystne zmiany. Akceptacja tych zmian pogorszyłaby warunki pracy. Dlatego 22 lutego 2019 r. obie organizacje związkowe działając w uzgodnieniu odrzuciły w całości propozycje zmian zaproponowanych przez Amazon, blokując wprowadzenie ich w życie. Oznacza to, że dotychczasowy kształt Załącznika nr 3 zostaje utrzymany (od 20 marca pracownicy mogą otrzymywać notatki o konieczności poprawy), gdyż związki mogą blokować nowe zapisy, ale nie mają możliwości wykreślenia wcześniej obowiązujących.

Zapowiadamy dalsze działania na rzecz likwidacji feedbacków. Stoimy na stanowisku, że obowiązująca w Amazon procedura oceny nie jest sprawiedliwa ani obiektywna i nie ma nic wspólnego z oceną pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy. Naszą opinię podzielił niedawno Sąd, przywracając 6 lutego 2019 r. do pracy naszego kolegę, zwolnionego w POZ1 w 2016 r. za normy. Zdaniem sądu system oceny pracowników nie może opierać się na ciągłej rywalizacji – przez świadków określanych jako „wyścig szczurów”. Niedopuszczalny jest też system oceny, który nie uwzględnia pozytywnych osiągnięć (pochwał). Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. W najbliższym czasie poinformujemy o dalszych planach.

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon
Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Amazon
26.02.2019

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.