EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa: szósta rocznica zabójstwa Jolanty Brzeskiej

Kamień upamiętniający Jolantę Brzeską na skwerze jej imienia w Warszawie
Kamień upamiętniający Jolantę Brzeską na skwerze jej imienia w Warszawie

1 marca w Warszawie odbyły się obchody upamiętniające zabójstwo Jolanty Brzeskiej – działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, której spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim 1 marca 2011 r. Ponad 100 osób zebrało się na skwerze u zbiegu ulic Iwickiej i Zakrzewskiej na stołecznym Mokotowie aby wysłuchać przemówień i wystąpień artystycznych poświęconych pamięci Joli. Od br. Brzeska będzie patronką parku w którym odbyła się uroczystość. 

W wydarzeniu wzięły udział także warszawskie komisje OZZ Inicjatywa Pracownicza. Katarzyna Rakowska z Komisji Pracujących w Organizacjach Pozarządowych wygłosiła w imieniu związku przemówienie, którego treść publikujemy poniżej.

Przemówienie Katarzyny Rakowskiej na obchodach szóstej rocznicy zabójstwa Jolanty Brzeskiej

Jest to dla mnie bardzo ważne wydarzenie.

Znałam osobiście Jolantę Brzeską gdy współdziałałyśmy w ramach Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów

Gdy umiera bliska osoba, jest to wydarzenie smutne

Gdy zostaje zamordowana osoba bliska – ja czułam strach.

Dzięki Wam wszystkim tu zgromadzonym ten strach przekuł się w gniew. Dzięki naszej solidarności i uporowi ten strach przekuł się w siłę.

Jest to dla mnie wydarzenie symboliczne.

Wiedzieliśmy że nic nie wróci życia Jolancie Brzeskiej.

Ale dzięki takim wydarzeniom jak to - odzyskujemy po trosze, po kawałku, dzień po dniu to miasto

Wiemy, żeby nie odpuszczać, nie dać się zastraszyć

Jestem obecnie związana z Inicjatywą Pracowniczą - związkiem zawodowym w którym wiemy, że wyzysk nie kończy się w miejscu pracy, że kapitaliści próbują nas zniewolić, a gdy stawiamy opór - zniszczyć, także za murami fabryk, szkół, biur i sklepów w których pracujemy, także gdy walczymy o dach nad głową. Wiemy że państwo i władze miejskie współpracują z kapitalistami w przejmowaniu naszych mieszkań, w dociskaniu nam pasa i w ukrywaniu morderców.

Stojąc tu, na skwerze im. Jolanty Brzeskiej, widząc tyle znajomych i nieznajomych osób, które przez te wszystkie lata się nie poddały, walczą o prawdę w sprawie śmierci Joli oraz walczą o dach nad głową i godne warunki życia dla nas wszystkich, wiem

że wszystkich nas nie wyrzucicie z pracy

że wszystkich nas nie zmusicie do wyjazdu

że wszystkich nas nie złamiecie

Wiem, że wszystkich nas nie spalicie!

A po nas przyjdą następne!

Solidarność naszą bronią!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.