EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Uchodźcy mile widziani - relacja [Warszawa]

Uchodźcy mile widziani - relacja [Warszawa]

12 września w kilku polskich miastach odbyły się demonstracje poparcia dla przyjęcia przez Polskę uchodźców i solidarności z migrantami uciekającymi przed wojną oraz nędzą. Członkinie i członkowie Inicjatywy Pracowniczej z Warszawy uczestniczyli w demonstracji zorganizowanej przy pomniku Mikołaja Kopernika w centrum miasta.

 

Zebrały się tam środowiska liberalne i lewicowe, ale także spora grupa niezaangażowanych w działalność organizacji społecznych i politycznych mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Pod hasłem „Uchodźcy mile widziani”, wypisanym m.in. na dystrybuowanych przez organizatorów gadżetach demonstrowało około trzy tysiące osób. Miały one okazję wysłuchać wystąpień polityków, związkowców i innych znanych postaci życia publicznego, które sprzeciwiają się wzbierającej fali ksenofobii i niezrozumienia dla sytuacji uchodźców. Przemawiali także obcokrajowcy mieszkający w Polsce, w tym uchodźcy z Syrii, Ukrainy i Palestyny posiadający doświadczenie ucieczki przed wojną i prześladowaniami. Podczas demonstracji prowadzona była zbiórka darów dla uchodźców przebywających w Niemczech, do której przyłączyła się również Inicjatywa Pracownicza.

W opozycji do demonstracji „Uchodźcy mile widziani” ulicami centrum polskiej stolicy przeszedł marsz środowisk nacjonalistycznych, na którym nie zabrakło ksenofobicznych i rasistowskich sloganów. Jak donoszą osoby, które z bliska obserwowały to skandaliczne wydarzenie, śpiewano m.in. drwiące z ofiar Holokaustu piosenki [obejrzyj video]. Z nacjonalistami maszerowały młode osoby w ubraniach z logotypami nacjonalistycznego podziemia powojennego i symbolami Powstania Warszawskiego. Pytane o powód uczestnictwa w ksenofobicznej imprezie często nie potrafiły przedstawić spójnych wyjaśnień lub deklarowały chęć przeciwstawienia się „islamizacji Europy”. Wskazuje to na ważny problem, jakim jest popychająca ludzi ku prawicowej ekstremie niewiedza o genezie kryzysu uchodźczego w Europie i globalnych zależnościach, których element on stanowi.

Inicjatywa Pracownicza solidaryzuje się z uchodźcami i migrantami z Syrii, Afganistanu, Erytrei i innych krajów, którzy dotknięci działaniami wojennymi, ubóstwem i praktykami dyskryminacyjnymi ryzykują życie, próbując przedostać się do Europy. Jako związek zawodowy, zwracamy uwagę na ekonomiczny wymiar trwającej hekatomby wojenno-migracyjnej i zachęcamy wszystkich do włączenia się w pomoc dla uchodźców, którym dziś zagrażają już nie tylko krwawe reżimy, bomby i utonięcie podczas próby ucieczki, ale też europejscy nacjonaliści, neonaziści oraz brutalność służb porządkowych w niejednym kraju. Trudna sytuacja polskich wielu pracowników i pracownic, rodzin i innych staje się przedmiotem troski rządzących głównie wtedy, gdy pomaga uruchomić ksenofobiczny przekaz i odwrócić się od dramatycznego losu setek tysięcy uciekających m.in. z Syrii. Warto przypomnieć, że wojna domowa w tym kraju jest bezpośrednim efektem zachodniej interwencji w Iraku, którą ochoczo wspierały niemal wszystkie głównonurtowe siły polityczne, a polskie wojsko uczestniczyło w niej od samego początku.        

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.