EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Blokada elektrowni i kopalni w Bełchatowie

Blokada elektrowni i kopalni w Bełchatowie

W piątek 8 grudnia zakończyła się trzydniowa akcja blokowania dróg dojazdowych do kopalni i elektrowni w Bełchatowie zorganizowana przez Związek Zawodowy "Zjednoczeni". Inicjatywa Pracownicza wsparła blokadę - na akcjach w środę i piątek pojawili się przedstawiciele i przedstawicielki komisji IP z Poznania i Warszawy. ZZ "Zjednoczeni" zapowiada kontynuację protestów.

“Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść”, “Zarząd do roboty za tysiąc pięćset złotych” - to tylko niektóre z haseł skandowanych przez pracowników i pracownic spółek Elbest podczas akcji.

Płace w spółkach grupy Elbest wynoszą niewiele ponad tysiąc złotych tys. Głodowe stawki otrzymują zarówno osoby zatrudnione w segmencie oferującym usługi hotelarskie, jak i pracownicy ochrony z Elbest Security. Obie spółki wchodzą w skład Polskiej Grupy Energetycznej - państwowego giganta, którego zysk netto w pierwszym kwartale 2017 roku wyniósł 1,47 miliarda złotych. Mimo znakomitego bilansu, zarząd spółki nie ma zamiaru dzielić się wypracowaną wartością z pracownikami niższego szczebla. 

Zatrudnieni nie zamierzają jednak składać broni. Od kilku miesięcy reprezentujący ich związek zawodowy Zjednoczeni prowadzi spór zbiorowy. Konflikt stopniowo eskaluje. Kiedy zarząd PGE odmówił udziału w negocjacjach, pracownicy zareagowali organizacją ulicznego protestu. Od środy do piątku blokowane były drogi dojazdowe do kluczowych zakładów pracy wchodzących w skład grupy.  

W piątek rano, podobnie w dwóch poprzednich dniach, na miejsce blokady przybyła delegacja Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ IP. Wspólnie krzyczeliśmy “Prezesi, burżuje, wasz koniec się szykuje”, “Dość wyzysku, dość dyskryminacji”, “Walcz, protestuj, stawiaj opór” czy “Pracownik zjednoczony, niezwyciężony”. Wspólnie planowaliśmy kolejne protesty. Będziemy wspierać walkę koleżanek i kolegów z Elbestu tak długo aż nasz głos dojdzie do luksusowych gabinetów prezesów i zmusi elitę publicznego molocha do ustępstw. Do Bełchatowa  na pewno wkrótce wrócimy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.