EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Spotkanie syndykalistyczne w Atenach

W dniu 25 października odbyło się spotkanie organizacji anarchosyndykalistycznych w Atenach. Wzięli w nich udział przedstawiciele: ESE (Grecja), LA (Polska), IWW (Wielka Brytania), CNT (Francja), USI (Włochy), (CGT) Hiszpania. Przedstawiciele Inicjatywy Pracowniczej nie dotarli. Nie byli obecni także delegaci ze szwedzkiego SAC.

W trakcie spotkania omówiono m.in. kwestie wspólnej kampanii dotyczącej pracowników czasowych i zatrudnionych na umowy „śmieciowe”. Z działaniami ruszyło m.in. ESE w Grecji. Obecnie przygotowywany jest wspólny plakat.

W związku z kryzysem finansowym postanowiono o wspólnej akcji pod europejskimi giełdami. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiło hiszpańska CGT. Datę akcji wyznaczono na 3 grudnia 2008 roku. Rozpatrywano wstępnie możliwość podjęcia innych wspólnych protestów.

Omówiono także kwestie represji jakie dotykają działaczy związkowych należących do zebranych organizacji. Działacze CGT prowadzący protest w Telefonice zostali skazani na 40 dni aresztu i grzywnę. Francuska poczta zawiesiła na dwa lata działacza CNT Serge Renaud. Przez ten czas będzie pozostał na zasiłku związkowym. Dodatkowe pojawiły się nowe przypadki represjonowania działaczy CNT u tego samego pracodawcy. W Szwecji (SAC) aresztowano 26 osób pikietujących pod jedną z restauracji; w grudniu rusza w tej sprawie proces. Omówiono także represje jakie dotknęły działaczy IP: Marcela Szarego i Bartosza Kantorczyka. Wskazano na konieczność podjęcia akcji solidarnościowych

Zajęto się także sprawami organizacyjnymi i wewnętrznymi dotyczącymi koordynacji działań w ramach tzw. listy RedBlack Coordination. Następne spotkanie odbędzie się w Paryżu w czerwcu 2009 roku.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.