EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ulotki w Auchan

Ulotki w Auchan

Poznańska Komisja Międzyzakładowa objęła swoim działaniem jeden ze sklepów Auchan w Poznaniu (Auchan Komorniki), o czym w kwietniu poinformowała pracodawcę. Oświadczyła również, że będzie występowała w obronie wszystkich zatrudnionych, w związku z czym w dniu dzisiejszym w innym supermarkecie – Auchan Swadzim – członkowie i członkinie Komisji rozdali ulotki o poniższej treści:

Pracownicy Auchan!

W jednym markecie Auchan pracuje powyżej 250 osób, niektórzy pracują na trzy zmiany. To ciężka praca: dla wielu z nas dużym problemem są dodatkowe obowiązki nakładane przez kierowników, robienie zamówień i grafiku. Atmosfera jest często napięta z powodu nieustannego niezadowolenia ze strony przełożonych, mimo że ciężko pracujemy.

Wiemy, że mamy dość problemów na swoich działach, ale nigdy ich nie rozwiążemy, jeśli zostaniemy z nimi sami. Co z nadgodzinami? Co z bezpiecznym rozliczaniem kasjerów? Jest wiele spraw, które musimy poruszyć!

Dostajemy zbyt niską płacę, zwykły pracownik otrzymuję najniższą krajową. Są osoby, które pracują 6 czy 10 lat, a brutto otrzymują 1750 zł. Niektórzy pracownicy wykonują dodatkowe zadania, np. robią zamówienia, a nie otrzymują za to dodatkowych pieniędzy.

Bywa, że Auchan podpisuje umowy o pracę, lecz większość pracowników dostaje umowy na czas określony. Rotacja jest bardzo duża. Wystarczy wejść na stronę internetową, aby się przekonać, że ciągle trwa rekrutacja. Ludzie sami odchodzą, bo są zbyt niskie pensje, albo są zwalniani, gdy głośno mówią, że powinny być wprowadzone podwyżki.

W niektórych sklepach pracownicy po pracy są po wyjściu z szatni proszeni o zejście do pokoju przeszukań, który służył wcześniej do zatrzymywania złodziei. Teraz służy do przeprowadzania rewizji osobistych pracowników. Opuszczając obiekt każdorazowo musimy okazywać zawartość torby czy plecaka. Bywało, że ochrona karze pracownikom rozbierać się, dotykając miejsc intymnych. Bywało, że mężczyzn i kobiety rewidowano w jednym pomieszczeniu w tym samym czasie. Każdego dnia musimy udowadniać, że niczego nie ukradliśmy, choć w regulaminie pracy jest napisane, że kontrole powinny być wyrywkowe.

Zdecydowana większość z nas pozwala na niegodne traktowanie z obawy o utratę pracy. Lecz po cichu zdecydowana większość mówi „nie”, ale nie ma to siły przebicia. Dlatego musimy zacząć rozmawiać ze sobą o naszych problemach w pracy, wspierać się i krok po kroku poprawiać naszą sytuację. Możemy założyć związek zawodowy, ale taki, który nie ma etatowych działaczy i nie będzie za naszymi placami ustawiał się z pracodawcą. Taki związek, który będzie się składał z nas samych i będzie walczył o nasze problemy.

Zaczęliśmy już interweniować: zwróciliśmy się do dyrekcji Auchan Komorniki o to, by zlikwidować ściankę działową, która rozdziela stoiska drób i grill. Przeszkadza ona gdy pracownicy muszą obsługiwać dwa stoiska, bo muszą chodzić dookoła niej, co jest uciążliwe i męczące. To tylko przykład tego, co możemy robić, aby poprawić nasze warunki pracy i płacy!

Skontaktuj się, bez względu na to, czy pracujesz bezpośrednio czy przez agencję. Umówmy się na spotkanie poza zakładem pracy, nie ujawniamy nazwisk pracodawcy.

Inicjatywa Pracownicza – Poznańska Komisja Międzyzakładowa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 791-286-006

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.