EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Stop zwolnieniom w Amazon w USA! Jutro wirtualne spotkanie pracowników Amazon z Naomi Klein

https://twitter.com/AMZNforClimate
https://twitter.com/AMZNforClimate

Amazon w USA zwolnił Emily Cunningham i Maren Costa pracujące przez 5 i 15 lat w siedzibie korporacji w Seattle. Do zwolnienia doszło 10 kwietnia, bezpośrednio po tym, jak Pracownicy Amazon na Rzecz Sprawiedliwościowi Klimatycznej przesłali przy pomocy wewnętrznych korporacyjnych kanałów komunikacji treść petycji pracowników magazynowych dotyczącej zagrożeń dla ich zdrowia podczas pandemii COVID-19 (petycję również podpisują pracownicy Amazon z Polski). Przesłali też zaproszenie na rozmowę online z pracownikami magazynowymi na temat warunków pracy i tego, co łączy kryzys klimatyczny z pandemią koronawirusa. W zaproszeniu zachęcano, aby wszyscy "usłyszeli bezpośrednio od pracowników magazynowych Amazon, jak mówią o rzeczywistych problemach, z którymi się borykają, a także o rozwiązaniach". Do rozmowy zaproszono również Naomi Klein, autorkę książek i filmów, działaczkę na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Dołączy do webcastu, aby wesprzeć pracowników IT i pracowników magazynowych firmy Amazon w budowaniu powiązań miedzy pandemią, kryzysem klimatycznym i walkami pracowników magazynowych oraz pomóc zobrazować, w jaki sposób te wszystkie kwestie wiążą się z rasizmem i nierównością.

Amazon usunął wszystkie wewnętrzne zaproszenia na spotkania i jego szczegóły, po tym jak ponad tysiąc pracowników z siedziby korporacji przyjęło zaproszenie. Mimo to spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek 16 kwietnia o godz. 21:00 czasu polskiego. Wezmą w nim udział również przedstawicielki Inicjatywy Pracowniczej z Amazon pod Poznaniem. Zaproszenie dostępne jest wyłącznie dla pracowników Amazon.

"Naprawdę wierzę, że Amazon może odegrać niesamowicie ważną i pozytywną rolę podczas COVID-19" wskazała w stanowisku dla mediów Emily Cunningham "Ale żeby to zrobić, musimy naprawdę słuchać pracowników, którzy są na pierwszej linii frontu i którzy nie czują się odpowiednio chronieni. Obawiają się koronawirusa albo tego, że zarażą nim swoje rodziny i społeczności". Maren Costa podkreślała: "Amazon nie tylko zwolnił nas, ale także usunął wszystkie e-maile o spotkaniu, które zorganizowaliśmy dla pracowników IT, aby porozmawiać z pracownikami magazynowymi i usłyszeć, jak to jest pracować w magazynach podczas koronawirusa. Dlaczego Amazon tak bardzo boi się pracowników rozmawiających ze sobą? Żadna firma nie powinna karać swojej załogi za okazanie troski o siebie nawzajem, zwłaszcza podczas pandemii!"

Zwolnienia mają miejsce w czasie, gdy Amazon stoi w obliczu większej niż kiedykolwiek presji społecznej. Magazynierzy w USA mówią o niebezpiecznych warunkach pracy i niewystarczającej ochronie przed pandemią. Pod koniec marca Amazon zwolnił pracownika magazynu z Nowego Jorku, który zorganizował protest mający nagłośnić warunki pracy. Wiemy również o innym pracowniku z Minnesoty, wyrzuconym z pracy pod pretekstem naruszania zasad, który był także zaangażowany w protesty (apelował do przełożonych o poprawę warunków pracy).

"Mam nadzieję, że tysiące osób, które wezwałam do współpracy z kolegami i przyjaciółmi, będą nadal walczyć o to, co słuszne, nagłaśniać problemy i domagać się od Amazon, by działał lepiej", powiedziała Costa. "Nie żałuję, że stanęłam za moimi współpracownikami; tu chodzi o ludzkie życie i o przyszłość ludzkości. W tym kryzysie musimy stanąć w obronie tego, w co wierzymy, mieć nadzieję i żądać od korporacji i pracodawców podstawowej przyzwoitości, której w tym kryzysie brakuje".

Oświadczenie Naomi Klein: "Amazon systematycznie pozbywa się pracowników, którzy ośmielają się bronić swoich praw, bronić siebie nawzajem i bronić klimatu. Żadna firma nie odniosła większych korzyści z tej pandemii niż Amazon. I po raz kolejny Jeff Bezos traktuje ludzi odpowiedzialnych za jego bezprecedensowe i niezgłębione bogactwo jak produkty jednorazowego użytku" (Źródło cytatów: oświadczenie dla mediów).

To nie pierwszy przykład stosowania represji wobec pracowników, którzy się organizują i podejmują niewygodne dla Amazon tematy. Po tym jak w zeszłym roku grupa działająca na rzecz klimatu skierowała apel do Jeffa Bezosa o niepogłębianie kryzysu klimatycznego poprzez politykę firmy, pracownicy z Seattle byli wzywani "na dywanik" i dostali notatki służbowe za krytykowanie firmy (w tym komentowanie w mediach działalności firmy dotyczącej ropy naftowej i gazu ziemnego). Kilkaset osób zatrudnionych w siedzibie Amazon nagrało w lutym 2020 r. film pod hasłem: „nie będziemy milczeć, nie damy się uciszyć” (video). My – wraz z pracownikami magazynowymi z Francji i Niemiec również nakręciliśmy filmik solidarnościowy (video) przeciwko cenzurze w Amazon. Pisaliśmy wtedy: "Doświadczyliśmy podobnych ataków ze strony Amazon z zamiarem uciszenia nas, gdy zorganizowaliśmy się jako pracownicy i wypowiadaliśmy przeciwko: niskim zarobkom w Amazon, strategii dzielącej nas na pracowników stałych i tymczasowych, groźbom zwolnienia każdego, kto nie wyrabia norm, przeciwko wyczerpującej pracy w magazynach Amazon, która sprawia, że wielu z nas choruje. Wyrażamy naszą solidarność dla „Pracowników Amazon na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej” i dla ich sprawy!

Jesteśmy poruszeni i oburzeni tymi zwolnieniami! Pomimo 5- i 15-letniego stażu w Amazon Emily i Maren nie miały stabilnego zatrudnienia, podobnie jak setki tysięcy pracowników agencyjnych i tych zatrudnionych przez Amazon na umowach czasowych na całym świecie. Amazon pozbył się ich z dnia na dzień. Kryzys związany z epidemią ujawnia, jak kluczowe jest stabilne zatrudnienie: aby pracownicy i pracownice nie musieli pracować pod presją zwolnienia i nie bali się głośno mówić, gdy ich prawa pracownicze są łamane!

Przywrócić zwolnionych do pracy! Bezpieczne warunki pracy dla wszystkich! Stop cenzurze! Nie damy się uciszyć! #AmznSpeakOut

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.