EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Inicjatywa Pracownicza w Agora S.A.

Członkowie i członkinie nowej komisji IP w Agorze po zebraniu założycielskim
Członkowie i członkinie nowej komisji IP w Agorze po zebraniu założycielskim

W maju br. powstała komisja zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy spółce Agora S.A. (wydawca m.in. Gazety Wyborczej). Poniżej publikujemy komunikat napisany z tej okazji przez nową komisję IP.

 

To już oficjalne: założyliśmy Komisję Zakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza przy spółce Agora. Tym samym w Agorze powstał nowy związek zawodowy, a zarząd stał się prawnie zobligowany do podjęcia z nami rozmów. Chcemy solidarnie reprezentować wszystkich pracowników, nie tylko dziennikarzy, bez względu na formę zatrudnienia: umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa ramowa czy o dzieło.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ten krok?

Jeszcze przed pandemią Agora z roku na rok zmniejszała wierszówki; sięgając po środki z tarczy antykryzysowej, spółka obniżyła wynagrodzenia o kolejne 20 procent. Jednocześnie wstrzymała zamawianie tekstów u tzw. autorów zewnętrznych – czyli całej rzeszy freelancerów, dla których pisanie do tytułów Agory było ważną częścią dochodu. Chcemy mieć pewność, że za pół roku pensje wrócą do poprzedniego poziomu, a spółka – zgodnie z obietnicą – zaprzestanie zwolnień.

Jakie są nasze związkowe postulaty i pomysły?

Pracownicy etatowi powinni zostać uwolnieni od zakazu konkurencji, co pozwoliłoby im dorabiać w innych redakcjach. Współpracownicy powinni otrzymać nowe, bardziej sprawiedliwe warunki umowy ramowej, które jasno określiłyby stawki wynagradzania i pozwoliły zatrzymać im prawa do napisanych tekstów. Pracownicy zatrudnieni na umowach-zleceniach (a wykonujący de facto pracę na etacie) powinni zostać zatrudnieni na etat. Pracownicy na umowach krótkoterminowych powinni otrzymać zapewnienie, że ich umowy zostaną wydłużone. Zarząd powinien wreszcie – zgodnie z polskim prawem – wypłacać dodatek za nadgodziny dziennikarzom pracującym po więcej niż osiem godzin dziennie. Zawód dziennikarza, wbrew przekonaniu wielu szefów, nie jest przecież wyjęty z kodeksu pracy.

Co zrobić, by do nas dołączyć? Napisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wypełnić deklarację i opłacić składkę w wysokości 60 zł rocznie. Zapraszamy wszystkich pracowników Agory, również tych zrzeszonych w Solidarności (prawo nie zabrania przynależności do dwóch związków jednocześnie). Przynależność jest anonimowa – Wasi przełożeni nie muszą wiedzieć, że wstępujecie w nasze szeregi.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.