EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Lipcowe spotkanie komisji krajowej

26 lipca w Poznaniu odbyło się spotkanie Komisji Krajowej OZZ Inicjatywy Pracowniczej.

Przedyskutowano min. trwający konflikt w Aelii Polska. Omówiono sytuację prawną, zdecydowano o przygotowaniu nowych, zaktualizowanych ulotek informacyjnych. W związku z tym, że zwolniona Anna Kucharzyk nie została nadal przywrócona do pracy, w dniach 4-10 sierpnia Inicjatywa Pracownicza będzie wzywać do drugiej fali skoordynowanych akcji protestacyjnych na lotniskach w kraju i za granicą. Przygotowana zostanie też kolejna petycja on-line. Poza tym planujemy cykl spotkań informujących o problemie represji przeciwko organizującym się pracownikom i pracownicom, z udziałem członkiń komisji związkowej IP w Aelii.

Poza tym omówiono konflikt u podwykonawcy Vistuli, gdzie u podwykonawcy firmy – Trend Fashion sp. z o.o. doszło do zwolnienia siedmiu pracownic, które domagały się podwyżki płac. Zdecydowano o poparciu akcji solidarnościowych. Zreferowano również sytuację związaną z zatrudnieniem sprzątaczek na umowach śmieciowych przez firmę sprzątająca FMD Działyński (będącą wykonawcą m.in. sądów i placówek naukowych). Związek zgłosił sprawę niewypłacania wynagrodzeń do prokuratury i uczestniczy w rozmowach z sądem okręgowym w Poznaniu na temat kształtu przyszłych przetargów (czytaj więcej na ten temat). Zdecydowano o przygotowaniu i opublikowaniu apelu Komisji Krajowej do przeprowadzenia akcji ulotkowych i protestacyjnych w całym kraju w najbliższych tygodniach. Wzór ulotki zostanie udostępniony na stronie związku. Komisja Krajowa wyda również stanowisko ws. Organiki tj. polskiej firmy, która przejęła kilka zakładów produkcyjnych w Bośni i doprowadziła do ich zamknięcia. Stanowisko będzie akcentować solidarność pracowniczą ponad granicami i sprzeciw wobec praktyk prywatyzacji, która stała się przyczyną upadku bośniackich zakładów Poliolchemu.

Kolejnym punktem obrad była trwająca zbiórka publiczna prowadzona przez IP pod hasłem „O prawo do strajku. O wolność działalności związkowej” (zobacz więcej: http://ozzip.pl/wspieraj-ip). Będziemy ją promować podczas cyklu spotkań o konflikcie w Aelii. Poza tym zdecydowano o opublikowaniu informacji o stanie konta i darowiznach. Związek w najbliższym czasie będzie rozstawiał puszki w zaprzyjaźnionych lokalach w kilku miastach oraz wydrukuje plakaty i ulotki promujące zbiórkę publiczną.

Następnie zarejestrowano nową Komisję Zakładową Inicjatywy Pracowniczej przy Bunkrze Sztuki w Krakowie. Jeśli chodzi o inne komisje – grupa szkoleniowa planuje dla nich cykl szkoleń na temat podstaw działalności związkowej. Poza tym na stronie związku powstanie dział ze wzorami pism potrzebnymi do codziennej działalności. Aby usprawnić komunikację już wkrótce ruszy newsletter IP, dzięki któremu informacje o działaniach na bieżąco będą otrzymywać wszyscy zainteresowani. Związek wydrukuje materiały promocyjne w dwóch wersjach: krótszych i dłuższych ulotek, wlepek z logiem związku oraz ogólnego plakatu. W najbliższych dniach ukaże się nowy Biuletyn IP, poza tym planujemy reaktywować dodatek „Nowe analizy i strategie”.

Przedyskutowano również kwestię współpracy międzynarodowej, w tym kolejne spotkania Czarno-Czerwonej Koordynacji oraz sieci alternatywnych, bazowych związków zawodowych. Na stronie związku ukarze się tłumaczenie stanowiska tej sieci w sprawie sytuacji w Strefie Gazy. Związek również zachęca do udziału w akcjach solidarnościowych z Palestyną i podpisywania apeli przygotowanych przez „Kampanię Solidarności z Palestyną” (http://www.kampania-palestyna.pl).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.