EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

List otwarty Do Premiera RP i Wojewody Wielkopolskiego

Poznań, 20.06.2002 r.

My, protestujący w dniu 20 czerwca br. w Poznaniu, spotykamy się po raz drugi w przeciągu ostatniego miesiąca, aby po raz kolejny upomnieć się o nasze prawa pracownicze. Solidaryzujemy się jednocześnie z protestującymi pracownikami Szczecina, Nysy i Ożarowa.

Do protestu prowadzonego przez szczecińskich Stoczniowców, pracowników Nysy Motor i Fabryki Kabli w Ożarowie dołączają kolejne załogi, które nie zamierzają pogodzić się z pogarszającą sytuacją polskich robotników. Protesty mają miejsce w Andrychowie, Olsztynie, Białymstoku, Łaziskach Górnych, Mesku i Brzegu. Nikt jednak w Warszawie zdaje się nie słyszeć ich wołania o prace i godną płacę. W 22 lata po Polskim Sierpniu i 12 lat po upadku systemu komunistycznego, musimy kolejny raz wystąpić przeciwko politycznym i gospodarczym elitom naszego kraju, które muszą wreszcie zrozumieć, że ten kraj nie jest ich prywatną własnością. Kazano nam zapomnieć, ale my pamiętamy, że najsilniejszą naszą bronią jest strajk generalny. Walcząc o nasze prawa, o godne życie, o pracę i chleb dla wszystkich, nie zawahamy się do niego przystąpić.

Naszym protestem chcemy też zwrócić uwagę na sytuację Zakładów H.Cegielski w Poznaniu. Wstrzymanie produkcji, nieregularne wypłaty wynagrodzeń, zapowiadane redukcje zatrudnienia dobitnie dowodzą, że ten jeden z najważniejszych dla Wielkopolski zakładów pracy, należący do państwa stoi przed widmem bankructwa i likwidacji.

Zapowiadamy, że w 46 rocznicę Poznańskiego Czerwca zamierzamy pod bramą główną Zakładów H. Cegielski i pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca pojawić się razem z naszymi kolegami z protestujących zakładów pracy z całej Polski i upomnieć się o nasze prawa. Będziemy demonstrować pod hasłem: "Dość zwolnień!", "Pracy i chleba!".

Oświadczamy, że protestujemy dziś:
- przeciwko masowej likwidacji miejsc pracy,
- przeciwko restrukturyzacji przedsiębiorstw, która kojarzy się jedynie ze zwolnieniami,
- przeciwko bezmyślnej prywatyzacji,
- przeciwko nieudolności kolejnych rządów, które pogrążają naszą gospodarkę działając bez żadnej strategii i przygotowania.

Żądamy:
Regularnych wypłat wynagrodzeń!
Rozliczenia złodziejskich przekształceń własnościowych!
Wznowienia produkcji w stoczniach, w Stoczni Szczecińskiej, Fabryce Kabli w Ożarowie, w Nysie Motor, w Zakładach H. Cegielski oraz innych przedsiębiorstwach!
Żądamy pracy dla absolwentów i bezrobotnych!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.