EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Represje w Sulzer Chemtech Polska

Zwracamy się do wszystkich związków zawodowych z prośbą o wystąpienie w obronie represjonowanych pracowników jednego z, zlokalizowanego w Poznaniu, zakładu Sulzer Chemtech Polska (części wielkiego szwajcarskiego koncernu Sulzer Chemtech). Grupa pracowników założyła w lutym ubiegłego roku związek zawodowy ("Konfederacja Pracy"). W dniu rejestracji związku, jego przewodniczący, Rafał Jackowiak otrzymał wypowiedzenie pracy z terminem trzymiesięcznym. Na drugi dzień Andrzej Łyko, prezes firmy, zwołał zebranie załogi, na którym oczerniając Jackowiaka podważał sens istnienia związku zawodowego. Ostatecznie w wyniku szykan i zastraszania pracowników do związku zapisało się jedynie 8 osób na liczącą 175 osób załogę.

12 sierpnia Sąd Pracy wydał wyrok, w którym nakazał przywrócenie Rafała Jackowiaka do pracy i zasądził na jego rzecz odszkodowanie za utracone zarobki. 26 września Prezes firmy po raz kolejny zaatakował Jackowiaka i po raz kolejny łamiąc prawo zwolnił go 21 października 2002 roku z pracy. 20 stycznia 2003 roku odbyła się kolejna rozprawa sądowa w jego sprawie. Innym członkom związku zawodowego działającym na terenie zakładu utrudnia się działalność np. kontrolując pocztę. Członkowie związku zawodowego są też dyskryminowani płacowo. Prosimy o słanie listów protestacyjnych na adres:

Sulzer Chemtech LDT
PO BOX 65
CH-8404 Winterthur
Switzerland

A kopie tego listu przesłać na adres:

Sulzer Chemtech Polska
Wysogotowo
Ul. Okrężna 9/11
PL 62-081 Przeźmierowo

Wzór listu protestacyjnego:

Do:
Sulzer Chemtech LDT
PO BOX 65
CH-8404 Winterthur
Switzerland


My, niżej podpisani, chcielibyśmy wyrazić stanowczy sprzeciw w związku z naruszeniem w Państwa zakładach w Wysogotowie koło Poznania (Polska) podstawowych praw pracowniczych, do jakich należy także prawo tworzenia i przynależenia do związków zawodowych. W zakładach, o którym mowa rażąco naruszono obowiązujące w Polsce przepisy, co zostało potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Mimo tego represje działaczy związkowych nie ustały. Żądamy zaprzestania represjonowania polskich działaczy związkowych w Waszych zakładach pracy!

30.01.2003

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.