EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Bojkotujemy okupację – solidarnie z Palestyną!

Bojkotujemy okupację – solidarnie z Palestyną!

Stanowisko Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza z 13 października 2014 r. ws. poparcia dla kampanii „BDS – Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje”.

W odpowiedzi na międzynarodowy apel organizacji społecznych i związków zawodowych, Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza popiera kampanię „BDS – Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje”, której celem jest przywrócenie praw Palestyńczykom żyjącym pod okupacją wojskową na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Jerozolimie Wschodniej, w Strefie Gazy oraz Palestyńczykom mieszkającym na terenie Izraela i palestyńskim uchodźcom.Kampania bojkotu instytucji, firm i organizacji aktywnie popierających izraelską politykę wobec Palestyny trwa od 2005 r. i została zainspirowana walką z apartheidem w RPA w latach 80. XX wieku. Sytuacja na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych i w Strefie Gazy w dużej mierze przypomina tą panująca w RPA trzydzieści lat temu – trwa bezprawne zagarnianie ziemi na potrzeby nielegalnych osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, wciąż rozrasta się „mur apartheidu” segregujący palestyńskie miasta i wioski na podobieństwo „bantustanów” w RPA, nie ustają wyburzenia domów, represje wobec ludności cywilnej i brutalne ataki na społeczne protesty.
 

Kampania BDS stawia sobie 3 cele:

  1. zakończenie okupacji i kolonizacji wszystkich terytoriów palestyńskich oraz rozebranie muru separacyjnego budowanego wewnątrz Palestyńskich Terytoriów Okupowanych
  2. równouprawnienie palestyńskich obywateli Izraela
  3. uznanie prawa palestyńskich uchodźców do powrotu zgodnie z rezolucją 194 ONZ


Środkiem do realizacji tych celów ma być świadomy, obywatelski bojkot produktów, firm i organizacji, które czerpią korzyści z okupacji Palestyny lub w jakikolwiek sposób wspierają imperialistyczną politykę Izraela.

Podczas ostatniej agresji na Strefę Gazy, „Europejska Sieć Oddolnych i Alternatywnych Związków Zawodowych”, w której pracach Inicjatywa Pracownicza uczestniczy na prawach obserwatora, wystosowała stanowisko wspierające kampanię bojkotu i zachęcające do zerwania kontaktów z izraelskim związkiem zawodowym Histadrut, który wspiera politykę władz Izraela. Warszawska Komisja Środowiskowa wsparła także demonstrację przeciwko masakrze do jakiej doszło w Gazie i na liczne sposoby okazywała solidarność z walką przeciwko okupacji Palestyny.

Popieramy kampanię BDS, ponieważ dla Inicjatywy Pracowniczej kluczowe znaczenie mają solidarność międzynarodowa i wsparcie dla wszystkich społeczności i narodów, które padają ofiarą agresji, wyzysku i imperializmu. Zachęcamy wszystkich członków i członkinie związku do aktywnej pomocy w inicjatywach prowadzonych przez Kampanię „Wolna Palestyna” (http://www.kampania-palestyna.pl). Jednocześnie chcemy podkreślić, że nasze stanowisko wynika ze sprzeciwu wobec nierówności, rasizmu, antysemityzmu i wszelkiej ksenofobii. Tak samo jak potępiamy rasistowską politykę państwa Izrael, tak i nie zgadzamy się na jakiekolwiek formy dyskryminacji ze względu na narodowość czy wyznanie, których ofiarami paść mogliby obywatele i obywatelski Izraela lub osoby wyznające judaizm. Naszymi wrogami są władze państwowe i kapitał (bez względu na jego narodowość) a nie poszczególne narody.

Więcej informacji o kampanii BDS można znaleźć na stronie internetowej Kampanii Solidarności z Palestyną.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.