EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Jeżyce Goplana wspólna sprawa!

Goplana jest zakładem, który na trwałe wpisał się w pejzaż poznańskich Jeżyc. Jeszcze nie tak dawno pracowało tu ponad 2000 osób, dziś zatrudnionych jest niespełna 500 osób. Wielkie nadzieje pokładane w przejęciu Goplany przez Nestle okazały się płonne. Zakład zmierzał do likwidacji. 1 stycznia 2005 roku Goplanę przejęła Jutrzenka, ale nie polepszyło to radykalnie sytuacji pracowników. Kiedy zaczęli wyrażać swoje niezadowolenie, nowy właściciel, łamiąc prawo, wymusił posłuch.

29 grudnia 2005 roku zarząd Jutrzenki SA zwolnił dyscyplinarnie Dariusza Skrzypczaka przewodniczącego komisji zakładowej NSZZ Solidarność w poznańskiej "Goplanie" za jego wypowiedzi dla lokalnej prasy. Choć Skrzypczak potwierdził tylko fakt, iż Jutrzenka wprowadziła nowe warunki płacy, na których większość pracowników Goplany traci, kierownictwo zakładu uznało te słowa za szkodliwe dla przedsiębiorstwa. To już druga próba zwolnienia, Skrzypczaka - pierwsza miała miejsce na początku tego roku. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy stwierdziła, że zwolnienie Dariusza Skrzypczaka było rażącym naruszeniem przepisów prawa pracy. Zarząd Jutrzenki działał w tym przypadku ze świadomością naruszania prawa. Prawdziwym celem była chęć zastraszenia pozostałych pracowników Goplany i zakneblowania ust związkom zawodowym. Chcąc wymóc na załodze obniżkę wynagrodzenia, postanowił uderzyć w Skrzypczaka, bo cieszy się on wśród niej dużym autorytetem, za swoją odwagę w obronie interesów pracowniczych.

Zmiana systemu płac, na którą większość pracowników Goplany się nie godzi, nie jest podyktowana sytuacją ekonomiczną Jutrzenki. Zakład w 2005 roku (po przejęciu Goplany) odnotował rekordowe zyski, a wartość jego akcji wzrosła o ponad 100%. Barbara Kolańska, do której należy bezpośrednio kilka procentów udziałów Jutrzenki zarobiła w tym roku na ich wzroście ponad 8 mln. złotych. Ziołopex, który też należy do rodziny Kolańskich, jako posiadacz ponad 40% akcji, zyskał wielokrotnie więcej. Pomimo tego odmawia się fatalnie zarabiającej załodze bydgoskiej Jutrzenki podwyżek (zerwano rozmowy w tej sprawie ze związkami zawodowymi), a pracownikom Goplany narzuca się gorsze warunki płacowe.

Załoga Goplany stara się walczyć o swoje prawa i warunki placowe. To naturalne. Muszą przecież utrzymać swoje rodziny. Musimy pamiętać, że gorsze płace, to mniej pieniędzy wydanych również w jeżyckich sklepach. Niższe zatrudnienie w Goplanie, to mniej klientów jeżyckiego rynku. Kiedy pada lokalna gospodarka, to wszyscy tracimy. Ale wielkie korporacje i ich właścicieli to nic nie obchodzi. Nie obchodzi ich los pracowników, nie obchodzi ich los mieszkańców Jeżyc i Poznania.

Apelujemy do Was o solidarność z protestującymi pracownikami Goplany!

Poprzyjcie żądania pracowników Goplany!

Stańcie w obronie prześladowanych działaczy związków zawodowych!

29 stycznia
Dzień Solidarności z Pracownikami Goplany

godz. 15.00. Inicjatywa "Jedzenie Zamiast Bomb" - Rynek Jeżycki.
Pracownicy Goplany rozdają darmowe posiłki potrzebującym mieszkańcom Jeżyc i Poznania.

godz. 17.00. Centrum Sztuki Współczesnej "Inner Spaces", ul. Jackowskiego 5, spotkanie załogi Goplany z mieszkańcami Jeżyc i Poznania. O historii i problemach Goplany opowiadać będzie Dariusz Skrzypczak.


Inicjatywa Pracownicza - Poznań
19.01.2006

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.