EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Walczmy o hutę

Przebieg ostatnich demonstracji w obronie Huty "Katowice" to problem, wobec którego nie może być obojętny nikt, komu bliska jest walka pracowników o swoje prawa. Jest rzeczą konieczną aby pracownicy występowali w obronie miejsc pracy tak samo konieczne jest by protesty te miały formę na tyle drastyczną by zwrócić uwagę społeczeństwa i dać do myślenia rządzącym.

Oczywiście dla biorących udział w demonstracjach pracowników najważniejsze jest przede wszystkim zachowanie swoich miejsc pracy. Dlatego jedynie oddając hutę w ręce jej pracowników może w pełni zagwarantować zachowanie miejsc pracy, znośne warunki pracy i uczciwe wynagrodzenie. Rząd chce zamknąć Hutę "Katowice", co udowodnił, kiedy huta ratując się przed likwidacją prowadziła negocjacje z pewną angielsko - holenderskim korporacją metalurgiczną. Owa korporacja, jak i zarząd huty doszli do porozumienia, co do sprzedaży huty, ale rząd w ostatniej chwili przedstawił korporacji niewykonalne warunki umowy i angielsko - holenderscy biznesmeni odjechali z niczym.

Ograniczenie zatrudnienia w Hucie "Katowice" trwało od początku lat dziewięćdziesiątych. W ciągu ostatnich czterech lat prawie czterokrotnie zmniejszono zatrudnienie, pod koniec 1996 roku w Hucie pracowało 20.332 Osoby, obecnie 5709. Huta będzie nadal ograniczała zatrudnienie - na koniec 2001r. Załoga będzie liczyła 4300 ludzi, co przy pracy dwoma piecami osiągnie poziom zatrudnienia, jaką mają nowoczesne firmy branży hutniczej. Wszystko to są jedynie plany, gdyż huta jest na łasce banków, w których huta jest zadłużona. W marcu odbył się protest głodowy pracowników huty i koksowni zagrożonych utratą miejsc pracy w przypadku upadłości lub redukcji zatrudnienia na dużą skalę.

Nadal nie ma programu naprawczego branży hutniczo - koksowniczej. Sytuację taką powoduje fakt, iż stale ograniczane są moce produkcyjne naszych zakładów, pogarsza się sytuacja finansowa oraz narasta zagrożenie likwidacji miejsc pracy. Już niedługo możemy być świadkami rozpoczęcia likwidacji Huty "Katowice", dokonywanego rękami banków oddanych przez polskie rządy w ręce kapitalistów. Blokowanie przez te banki kont huty prowadzi w prostej drodze do upadłości tej huty jak likwidacji dziesiątek miejsc w zakładach hutniczo - koksowniczych z nią współpracujących regionie Śląska, Zagłębia i Opolszczyzny.

Żądamy oddłużenia kredytów, dość nabijania kieszeni kapitalistom, nie możemy dopuścić, aby w ich rękach spoczywał los kilkudziesięciu tysięcy ludzi. W rzeczywistości przyszłość zarówno Huty "Katowice" jak i całej niemal branży jest w rękach jej wierzycieli, w istocie to właśnie wierzyciele zadecydują o ich losie. Szczególnie zaś rola przypadnie w udziale bankom, które żądają spłaty kredytu i grożą blokadą kont - to zaś oznacza wstrzymanie produkcji. Odpowiedzialni za fatalną sytuację są banki kontrolowane przez obcy kapitał a konkretnie w przypadku huty jest to Bank Handlowy, PBK, PeKaO, Kredyt Bank, BPH i Bank Śląski, które domagają się spłacenia wspomnianego kredytu.

Wzywamy robotników, aby wykorzystali swoją siłę jako producenci, aby wywalczyć realizację swoich żądań. Dążmy do likwidacji ekonomi kapitalistycznej, opartej na czerpaniu zysków, do zniesienia państwa, do zniszczenia jakiejkolwiek władzy nad ludźmi, do wykorzenienia kapitalizmu tak prywatnego jak i państwowego.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.