EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Francja: Obóz letni Confédération Nationale du Travail

Między 16 a 22 sierpnia na południu Francji odbył się kolejny, 10 obóz letni francuskiej CNT, na który dotarła również pięcioosobowa delegacja z Polski. Spotkania te, choć mają wybitnie wypoczynkowy charakter, są też ważne z uwagi na integrację całego związku. Podczas letniej kanikuły działacze CNT mogą przeznaczyć więcej czasu na dyskusje. W trakcie oficjalnych kongresów i konferencji nie ma często możliwości bliższego poznania się i wymiany opinii.

Każdego dnia odbywały się wcześniej zaplanowane debaty na różne tematy. Delegacja polska została poproszona o uczestnictwo w dyskusji na temat współpracy międzynarodowej. Warto wspomnieć, iż sekretariat międzynarodowy CNT realizując uchwałę kongresu związku, aktywnie działa na tym polu. Uchwała CNT stwierdza, że w pierwszym rzędzie liczą się kontakty z organizacjami anarchosyndykalistycznymi, organizacja nie stroni jednak od współpracy ze związkami zawodowymi o innej orientacji ideowej, zwłaszcza z terenów Afryki (gdzie brak jest tradycji anarchosyndykalistycznych) i Ameryki Łacińskiej.

Delegacja nasza w pierwszym rzędzie omówiła zakres i przykłady działalności Inicjatywy Pracowniczej, a następnie przedyskutowano problem wspólnych akcji m.in. w sprawie Auchan i zwolnienia pocztowców. Sytuacja komisji zakładowej CNT na poczcie francuskiej jest podobna, jak Inicjatywy Pracowniczej na Poczcie Polskiej – w jednym i drugim przypadku pracodawca odmawia uznania organizacji. CNT spodziewa się, że w pierwszej połowie września może dojść do serii zwolnień ich działaczy i wyszła z postulatem ścisłej współpracy. Działacze CNT przekazali też pomoc finansową na rzecz kampanii w obronie zwolnionego działacza IP Bartka Kantorczyka.


 Panel dot. spraw międzynarodowych od prawej: Jérémy Berthuin sekretariat
międzynarodowy CNT-f, Jarosław Urbański IP/FA Poznań i Kuba Grzegorczyk IP/LA Warszawa

Innymi tematami debat była kwestia pracowników zatrudnianych na umowy śmieciowe czy reprezentatywności związków zawodowych, ze strony polskiej uczestniczył w niej Kuba Grzegorczyk (Lewicową Alternatywa i Inicjatywa Pracownicza). Okazuje się, że podobnie jak w Polsce, również we Francji planuje się zmianę prawa pracy w kierunku niekorzystnym dla małych, ale aktywnie działających organizacji związkowych. Wreszcie dyskutowano na temat spółdzielczości i samorządu pracowniczego.

Obóz letni był także okazją do zaopatrzenia się w literaturę - zarówno w gazety, jak też książki. CNT od początku swojego istnienia wydała ok. 100 różnych tytułów, dotyczących zarówno historii ruchu, jak też spraw bieżących. Na stolikach leżało m.in. francuskie wydanie historii anarchizmu w Portugalii, książka na temat rewolty w Argentynie w 2001 roku, czy działa klasyków radykalnego syndykalizmu jak książka Emila Pouget o CGT czy Rudolfa Rockera „Nacjonalizm i kultura”. Z książek problemowych dostać można było opracowania m.in. nt. problemów edukacji, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że sekcja edukacyjna jest w CNT szczególnie silnie reprezentowana. Oprócz książek CNT wystawione były także inne wydawnictwa, tak że stoisko prezentowało się całkiem okazale. Można było zakupić książki o autonomii robotniczej i sytuacjonizmie, albumy, broszury. Były także płyty, koszulki, filmy, wśród których furorę zrobił pokaz dokumentu o początkach radykalnego ruchu antyfaszystowskiego we Francji.

Nie zabrakło także dobrej kuchni, nie tylko francuskiej, ale także ekologicznej. Część żywności dostarczona była przez zaprzyjaźnione z CNT kolektywy rolne. Od strony logistycznej obóz był zorganizowany perfekcyjnie. Wspólnie gotowano i sprzątano, co nie było zbyt dużą uciążliwością, zadania te angażowały każdego dnia góra kilkanaście osób, na około 150 jakie dotarły na obóz. Dodatkowo sprzyjały integracji. Działacze CNT podkreślali, że obóz jest dla nich też próbą oddolnej samoogranizacji, dzięki której można razem, tanio i w dość komfortowych warunkach spędzić czas przeznaczony na odpoczynek.

Jarosław Urbański

Spotkania letnie CNT mają głównie wypoczynkowy charakter

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.