EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

„2 000 dla każdego” – pracownicy Amazon domagają się dodatku, a nie pączka z lukrem

„2 000 dla każdego” – pracownicy Amazon domagają się dodatku, a nie pączka z lukrem

5 listopada 2020 r. pracownicy Amazon w Bielanach Wrocławskich, na zmianie dziennej oraz nocnej, wstrzymali pracę pod hasłem „2 000 zł dla każdego”. W kolejnych dniach zatrudnieni w innych magazynach zaczęli dołączać do protestu. Inicjatywa Pracownicza wspiera i dokumentuje akcje pracownicze. Kolejne osoby informują, że chcą włączyć się w działania, zwłaszcza w nadchodzący Czarny Piątek, w okresie wzmożonej pracy. 

Magazyn Amazon WRO1 w Bielanach Wrocławskich to jedyny magazyn spółki w Polsce, który obsługuje artykuły wielkogabarytowe. W magazynie pracuje ponad tysiąc operatorów wózków widłowych, którzy rozkładają i zbierają zamówione przez klientów przedmioty z regałów wysokiego składowania. Amazon w Polsce, który zatrudnia 18 tys. osób bezpośrednio, co roku jesienią rekrutuje na okres przedświąteczny dodatkowo tysiące pracowników agencyjnych - w tym roku zadeklarował pracę przez agencję 14 tysięcy osobom. W magazynach pod Wrocławiem musiało zabraknąć rąk do pracy, skoro agencje zaczęły oferować dodatkowy bonus rekrutacyjny dla nowozatrudnionych w wysokości 2 tys. zł.

Bonus wywołał duże poruszenie wśród pracowników z dłuższym stażem oraz agencyjnych pracujących od kilku miesięcy, którym nie przysługiwał. W magazynach i na forach internetowych dyskutowano o tym, że Amazonowi tylko zależy na rekrutacji pracowników na krótkoterminowe umowy na czas przedświąteczny i realizacji zamówień, a nie docenieniu pracowników już zatrudnionych. Inicjatywa Pracownicza od lat zwraca uwagę, że Amazon przerzuca koszty swojego modelu biznesowego na barki pracowników, oferując w sezonie 2-tygodniowe czy miesięczne, niestabilne umowy agencyjne w czasie, gdy zbija największe zyski.

Niezadowolenie przybrało na sile zwłaszcza dlatego, że większość z pracowników magazynowych Amazon w tym roku nie dostała podwyżek. Amazon od 2015 r. przeprowadzał w trzecim kwartale roku tzw. „przegląd wynagrodzeń”, porównując zarobki w regionie w okolicy magazynów oraz w podobnych branżach. Pierwszy raz od 5 lat – w czasie pandemii, gdy majątek właściciela Amazon Jeffa Bezosa niewyobrażalnie wzrósł, a on sam trafił do piątki najbogatszych biznesmenów w historii – zdecydowanej większości pracowników Amazon w Polsce zamrożono pensje na poziomie 20 zł brutto za godzinę.

W okresie od 8 listopada do 26 grudnia 2020 r. Amazon wprowadził co prawda „świąteczny dodatek do wynagrodzenia” w wysokości 4 zł do przepracowanej godziny. Regulamin dodatku był przedstawiony organizacjom związkowym, które oczekiwały jednak wyższych kwot. Amazon nie był gotowy na ustępstwa. Warto przypomnieć, że od połowy marca do połowy maja, po protestach pracowniczych w różnych krajach, Amazon wypłacał podobny dodatek, zwany „covidowym”, w wysokości 4 zł do godziny pracy. Pandemia się nie skończyła. Pracowników Amazon, obok innych pracowników magazynów oraz logistyki, nazywa się bohaterami, dzięki którym można realizować zamówienia w czasie zamknięcia gospodarki. Z powodu trwającej masowej rekrutacji jeszcze więcej osób codziennie ma kontakt ze sobą w autobusach zakładowych, szatniach, kantynach i na hali, narażając swoje zdrowie.

Według wielu pracowników obecny dodatek 4 zł – podobnie jak wiosną – powinien być kontynuacją dodatku „covidowego”, a bonus świąteczny powinien być wypłacony niezależnie od niego i powienien być dużo wyższy. Dzięki niemu pracownicy w ostatnich latach reperowali swoje budżety domowe, dlatego że przez cały rok ich zarobki były niezadowalające.

Z tego powodu po 5 listopada 2020 r. doszło do serii oddolnych akcji protestacyjnych polegających na przestojach w pracy, trwających od kilku minut do godziny. Inni wyrażali sprzeciw nosząc w pracy pomarańczowe kamizelki z własnoręcznie wykonanym napisem „2 tys. zł dla każdego”. Można było je zobaczyć w Amazon w Sosnowcu, Sadach pod Poznaniem, Kołbaskowie i w Bielanach pod Wrocławiem. Pracownicy nadsyłali zdjęcia i wzywali innych do działania: „kto nas popiera, niech też taką kamizelkę ubiera!”.

Inicjatywa Pracownicza otrzymała nagrania, na których widać protest operatorów wózków widłowych z magazynu Amazon pod Wrocławiem. Na dziale rozładunku i załadunku (dock i ship) na zmianie dziennej w proteście wzięło udział ok. 115-130 wózkowych (czyli zdecydowana większość operatorów z tych działów). Jak relacjonuje jeden z uczestników: „Protest polegał na tym, że wszyscy pracownicy zjechali w jedno miejsce i przez ok. trzy minuty włączali klaksony. Osoby solidaryzujące się z nami doszły do nas na znak protestu. Wywarło to wielkie wrażenie wśród innych pracowników magazynu. Oczywiście zaraz zlecieli się managerowie i osoby z HR. Na zakończenie trzy razy krzyknęliśmy „2 tysiące dla każdego!”.

Dostaliśmy również informacje od pracowników z tego samego magazynu, lecz z innych działów, że protest miał miejsce również na nocnej zmianie, między 1 a 2 w nocy. Pracownicy działów pick i stow zablokowali drogę przy dziale pick, blokując przejazd. Uczestnik pisał: „W proteście na WRO1 brały udział również dział zwrotów od klientów na trzech linkach: ok. 180 osób włączyło andony na parę minut”. Czerwony andon to sygnał świetlny informujący o tym, że niemożliwa jest z powodów technicznych kontynuacja pracy.

Inicjatywa Pracownicza skierowała pismo do korporacji, w którym pisaliśmy: „Jako związek zawodowy, który zrzesza pracowników Amazon oraz pracowników agencji wyrażamy oburzenie, że bonus nie dotyczy pracowników bezpośrednio zatrudnionych przez Amazon, jak i pracowników agencyjnych, którzy już pracują na terenie Spółki od pewnego czasu. Zdajemy sobie sprawę, że agencje pracy oferujące bonus od wielu współpracują z Amazon i pośrednio korzystają z zysków wypracowywanych przez Pracowników Amazon. Żądamy wyjaśnień odnośnie prowadzenia takiej polityki płacowej. Wiadomość poruszyła wiele osób i załoga odbiera taką politykę płacową jako brak szacunku dla Pracowników z dłuższym stażem. W związku z powyższym, stoimy na stanowisku, że bonus w wysokości 2 000 zł niezależnie od stażu i zatrudnienia należy się wszystkim Pracownikom (niezależnie od wprowadzone bonusu 4 zł do godziny pracy) – oraz oczekujemy wyjaśnień i podjęcia rozmów ze stroną społeczną na temat takiego dodatku”.

13 listopada otrzymaliśmy odpowiedź od Amazon: „Pragniemy poinformować, iż agencje pracy tymczasowe prowadzą niezależną od Amazon politykę płacową, dotyczącą pracowników, których zatrudniają. Bonus, o którym organizacja związkowa wspomina w piśmie nie jest bonusem zaproponowanym przez Amazon i pracodawca nie jest stroną w tej sprawie (...)”. Amazon nie ustosunkował się do tego, że pracownicy czują się poruszeni i odbierają taką politykę płacową za brak szacunku oraz podejmują działania protestacyjne, ani do tego, że strona związkowa wyraziła gotowość podjęcia rozmów. Mogliśmy za to przeczytać, że pracownicy otrzymają świadczenia świąteczne z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (choć wiadomo, że tworzenie funduszu ZFŚS regulowane jest ustawą i nie wynika z dobrej woli korporacji) oraz „tradycyjnie już podczas listopada i grudnia przeprowadzone będą liczne konkursy i atrakcje, których szczegóły zostaną podane już wkrótce”. Atrakcje te - według plakatów wywieszonych w magazynach - to donut z lukrem, napój bądź przekąska.

Związek wspiera i dokumentuje oddolne akcje pracownicze. Dochodzą do nas informacje, że kolejne osoby chcą włączyć się w działania, zwłaszcza w nadchodzący Czarny Piątek, w okresie wzmożonej pracy. Inicjatywa Pracownicza oświadcza, że będzie wspierać te protesty, a jeśli zajdzie potrzeba to zapewni pomoc prawną dla ich uczestników.

2 000 dla każdego! Kto nas popiera, niech taką kamizelkę ubiera!

OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – 736 850 536

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.