EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

To nie przez związki wracają feedbacki tylko przez Amazon - dość manipulacji! (video)

To nie przez związki wracają feedbacki tylko przez Amazon - dość manipulacji! (video)

Zapraszmy do obejrzenia filmu:
To nie przez związki wracają feedbacki tylko przez Amazon - dość manipulacji!
https://www.youtube.com/watch?v=BUTDBeZu5cU

ZMIANY PROPONOWANE PRZEZ AMAZON:
- zapis „pracownik może otrzymywać ocenę” bez żadnych kryteriów, w miejsce „pracownik ma prawo do oceny” (wręczanie feedbacka na podstawie widzimisię menagera)
- likwidacja „krzywej uczenia się”, czyli niższej normy na nowych procesach
- likwidacja pochwał
- możliwość wręczania feedbacków przed liderów i kontrolerów
- wydłużenie czasu na wręczenie feedbacka z obecnych 7 dni, do 4 tygodni
- Amazon nie chciał przedstawić stronie społecznej, jak ustala 100% normy – oświadczono, że jest to tajemnica przedsiębiorstwa

ZMIANY PROPONOWANE PRZEZ ZWIĄZKI ZAWODOWE:
- zapisy uniemożliwiających niekontrolowane i niekonsultowane ze stroną społeczną podnoszenie norm
- ocena powinna być za miesiąc, nie za tydzień pracy
- ocena powinna być sumą różnych kryteriów, nie tylko produktywności i jakości
- przy liczeniu wydajności powinny być uwzględnione możliwości psychofizyczne pracownika oraz niezależne bariery
- pracodawca powinien brać pod uwagę sumienność i staranność pracownika, jak też twarde i miękkie kompetencje, w tym uprawnienia, szkolenia, gotowość do pracy na innych działach
- możliwości odwołania się od negatywnej oceny, które pracodawca powinien konsultować ze związkiem zawodowym
- pochwały powinny niwelować oceny negatywne
- kryteria oceny muszą być zrozumiałe (w tym sposób, jak obliczana jest wymagane 100% normy)
- wydłużenia czasu pracy przy jednej procedurze do 10 godz. w miejsce obecnych 5 godz.

Amazon zgodził się wyłącznie na ostatnią propozycję, jednak zastrzegł, że zmiana ta wejdzie w życie, tylko jeśli Związki zaakcentują pozostałe niekorzystne propozycje Amazon, na co nie mogliśmy przystać.

Z pisma skierowanego do Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o w dn. 4 marca 2019 r.: „Pracodawca był świadom stanowiska obydwu działających w zakładzie organizacji związkowych, które wielokrotnie informowały, iż proces oceny pracowników nie może opierać się na ciągłej rywalizacji oraz wywieraniu presji z wykorzystaniem technologi cyfrowej. Pomimo tego faktu ponownie zdecydował się po okresie zawieszenia na wprowadzanie załącznika nr 3 do regulaminu pracy regulujący sposób oceny pracowniczej, który w naszej opinii oraz w opinii ekspertów od prawa pracy jest niezgodny z art. 8 Kodeksu Pracy. Naszym zdaniem naganny jest taki system oceny, który nie uwzględnia pozytywnych osiągnięć pracownika a decyzje o rekomendacji do zwolnienia podejmowana jest tylko na podstawie liczby ocen negatywnych generowanych przez system”

STOP FEEDBACKOM! DOŚĆ WYŚCIGU SZCZURÓW W AMAZON!

#walkawamazon

FISZBAG? Ale o co kaman?!

1. Kiedy możesz dostać feedback?

Powinien dotyczyć okresu co najmniej 1 tygodnia (liczony od wtorku do środy), gdy przy danej procedurze pracujesz nie mniej niż 5 godz. W Regulaminie jest napisane: „informacje zwrotne należy przekazać najpóźniej w ciągu 1 tygodnia”. Jeśli dostaniesz go później, napisz w polu „uwagi pracownika”, że się na niego nie zgadzasz z tego powodu.

2 . A co z nowymi pracownikami?

Ich obowiązuje tzw. „krzywa uczenia się”. Jeśli dopiero się zatrudniłaś w Amazon lub pracujesz na nowym dziale (np. wysłano Cię na szkolenie na pick) musisz zrobić w kolejnych tygodniach 70, 80, 90 i dopiero w czwartym tygodniu 100%. Kolejny tydzień to wyższy poziom, tj. „level”. Feedback za jakość możemy dostać już pierwszego dnia. Od początku dokładnie i starannie wykonujemy wszystkie czynności, a jeśli ktoś przychodzi i stara się nas popędzać w pierwszym dniu pracy, to najlepiej nie zwracać na to uwagi.

3 . Jakie są rodzaje negatywnych feedbacków?

Negatywny feedback to uwaga o konieczności poprawy. Dostaniesz ją, gdy zrobisz poniżej 100% minimum (wydajności docelowej ogłaszanej w tabelach na tablicach HR) lub poniżej 80% jakości docelowej (błędy). Są cztery rodzaje negatywnych feedbacków:

a) Sesja coachingowa (ważna przez 30 dni) – menadżer powinien przekazać Ci, jak poprawić wyniki i określić czas potrzebny na poprawę.
b) Pierwsza ocena wyników (ważna przez 30 dni) – dostaniesz ją, jeśli w trakcie 30 dni od sesji coachingowej będziesz mieć wyniki poniżej 100%. Menadżer musi wyrazić oczekiwania wobec Ciebie, ustalić realistyczne cele, dać wsparcie i zaoferować przeszkolenie.
c) Druga ocena wyników (ważna przez 90 dni) – dostaniesz ją, jeśli w ciągu 30 dni od pierwszej oceny wyników będziesz mieć znów niewystarczające wyniki. Menadżer musi wyrazić oczekiwania wobec Ciebie, ustalić realistyczne cele, dać wsparcie i zaoferować przeszkolenie.
d) Rekomendacja do zwolnienia – dostaniesz ją, jeśli w trakcie 90 dni od pierwszej oceny wyników będziesz mieć znów niewystarczające wyniki.

Amazon twierdzi, że może te etapy zmieniać. Może przyspieszyć proces, zwłaszcza gdy stwierdzi, że działasz umyślnie. Jeśli w ciągu 12 miesięcy otrzymasz 6 negatywnych ocen, to również możesz dostać rekomendację do zwolnienia.

4. Jeszcze raz, o co chodzi z tą ważnością oceny?

„Sesja coachingowa” jest ważna 30 dni. Przykładowo, jeśli dostałaś ją 1 listopada to znaczy, że przez cały listopad oczekują od Ciebie, że będziesz robiła minimum 100%. Jeśli w drugim tygodniu listopada nie zrobisz 100% – to otrzymasz „pierwsza ocenę wyników”. Więc jeśli cały miesiąc będziesz pracować wolno, to firma twierdzi, że już po 4 tygodniach może Ciebie „rekomendować do zwolnienia”. Jeśli natomiast przez cały listopad pracowałaś powyżej 100%, a miałaś słaby pierwszy tydzień grudnia, to dlatego że „sesja coachingowa” ważna jest tylko 30 dni, to się ona anuluje – za pierwszy tydzień pracy w grudniu dostaniesz kolejną „sesję coachingową” (ale już nie szczebel wyższą „pierwszą ocenę wyników”, znów ważną 30 dni.

5 . Kto może dać Ci feedback?

Twój menedżer. Może ewentualnie przekazać to zadanie innemu menadżerowi. Lider – zgodnie z Regulaminem – może przekazywać jedynie ustne informacje zwrotne, które są tylko wskazówkami (za które nie możesz dostać tzw. rekomendacji do zwolnienia). Menedżer na twój wniosek przekaże Tobie kopię feedbacka (powiedz, że chcesz kopię!). – zbieraj te dokumenty, w sytuacji rekomendacji do zwolnienia te dokumenty będą potrzebne związkowi zawodowemu, do napisania stanowiska na Twoją obronę.

6 . Jak czytać otrzymaną notkę?

W tabeli znajdziesz informacje o procesie i ścieżce, gdzie pracowałeś. Pole „% do celu” będzie mieć taką samą zawartość jak „% do krzywej”, jeśli pracujesz ponad 4 tygodnie (w innym wypadku twój cel będzie wyższy od krzywej, ale liczy się % do krzywej). Nic nie rozumiesz z tych wyliczeń i tabel? Pytaj menedżera na miejscu o każdy szczegół! Możesz też poprosić o pomoc członków związku zawodowego.

7 . Skąd masz wiedzieć, jakie jest minimum?

Próg minimum może się zmieniać co 4 tygodnie. Nowe normy powinny być ogłoszone tydzień przed ich wprowadzeniem. Zazwyczaj w POZ1 wywieszane są na tablicy przy wejściu wschodnim. Jeśli nie możesz znaleźć plaktów, zapytaj o nie dział HR. Pytaj też liderów o minima, gdy podają indywidualne wyniki. Pamiętaj minimum to nie cel (czyli norma ogłaszana przez liderów na dany dzień) – minimum jest niższe niż cel. Minimum wyliczane jest na podstawie wyników całego działu z poprzedniego okresu. Nigdy oficjalnie Amazon nie przedstawił, w jaki sposób je liczy zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wylicza się je na podstawie wyników najsłabszych pracowników na dziale. Przykładowo, gdy mamy 100 pracowników na danej ścieżce, najlepszy ma wynik 230 szt/h, kolejny 223 szt/h itd., aż do pracownika z pozycji nr 90 – to właśnie jego wynik ustalany jest jako minimum dla całego działu na przyszły okres. Jedno wiemy na pewno: im szybciej pracujemy dzisiaj, tym będzie wyższe minimum w przyszłości.

8. Odbierać, nie odbierać? Podpisywać, nie podpisywać?

Radzimy odbierać feedbacki. Nawet gdy ich nie odbierzesz, to bez Twojego podpisu trafią do Twojej teczki osobowej. Lepiej wpisać w pole „uwagi pracownika magazynowego”, dlaczego nie zgadzasz się z negatywną oceną, np. gdy przerwy w pracy nie wynikały z Twojej winy. Znów nie było skanerów, wózków, towaru na linii, same misshipy, kolejka do sweepera? NAPISZ TO. Im więcej konkretów, tym lepiej.

9. Dostałeś feedback – co dalej?

Nie panikuj. Jeśli dostajesz „rekomendację do zwolnienia” poinformuj o tym związek zawodowy, do którego należysz. Powinniśmy nie zgadzać się na cały system oceniania nas w ten sposób. W Amazonie FRA pod Frankfurtem rada zakładowa zablokowała możliwość wypowiadania umów na podstawie feedbacków. Gdy mimo to menadżerowie wręczali je „tylko jako wskazówkę”, pracownicy zorganizowali akcję polegającą na tym, że zgodnie odpowiadali im, że według nich pracują na 100% swoich możliwości. Pracownicy nosili plakietki z takim hasłem. Zasadniczo w Niemczech nie zwalnia się za feedbacki. Również nam wydaje się, że wypowiadanie umów na ich podstawie koliduje z pewnymi zapisami polskiego Kodeksu Pracy. A przede wszystkim ocenianie nas jedną miarą nie jest po prostu sprawiedliwe. Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj załącznik nr 3 do Regulaminu Pracy – znajdziesz go w HR na dole (segregator do wglądu) lub zapytaj związkowców.

Komisja Międzyzakładowa przy Amazon Fulfillment Poland Sp.z.o.o.   
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 721-852-897

To nie przez związki wracają feedbacki tylko przez Amazon

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.