EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Łódź: Przeciwko honorowemu doktoratowi dla Thatcher

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o przyznaniu przez Senat Uniwersytetu Łódzkiego tytułu doktora honoris causa byłej premier Wielkiej Brytanii, Pani Margareth Thatcher pragnę wyrazić swoje szczere i głębokie oburzenie. List działacza IP do Rektora  Uniwersytetu Łódzkiego

 Poniżej publikujemy pełny tekst listu:

Pan profesor Włodzimierz Nykiel
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego

Magnificencjo,

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o przyznaniu przez Senat Uniwersytetu Łódzkiego tytułu doktora honoris causa byłej premier Wielkiej Brytanii, Pani Margareth Thatcher pragnę wyrazić swoje szczere i głębokie oburzenie.

Okres rządów Margareth Thatcher jest ciemną kartą w historii brytyjskiego społeczeństwa. Jako premier Wielkiej Brytanii w latach osiemdziesiątych Pani Thatcher jest osobiście odpowiedzialna za krwawe policyjne represje wobec górników brytyjskich w czasie trwającego ponad rok strajku w roku 1984, głodową śmierć bojowników o niezależność Irlandii Północnej w brytyjskich więzieniach, imperialistyczne wojny toczone przez ten kraj w Iraku i na Falklandach, jak również za dramatyczne zubożenie mieszkańców Wysp Brytyjskich i nie mający precedensu wzrost bezrobocia. Wszystkie te czynniki zaowocowały w końcu wybuchem społecznego niezadowolenia i masowymi demonstracjami w roku 1992, które zmusiły Margareth Thatcher do odejścia w niesławie ze stanowiska premiera.

Z punktu widzenia nauki ekonomii wyznawana przez Panią Thather doktryna neoliberalizmu okazała się bolesną pomyłką, pseudonaukowym uzasadnieniem dla przyznania nieograniczonych przywilejów nieliczne elicie kosztem praw przeważającej większości społeczeństwa. Jej fatalne skutki w postaci masowego bezrobocia, ograniczenia praw pracowniczych i załamania systemu usług społecznych, w tym edukacji, są odczuwalne do dzisiaj tak w Wielkiej Brytanii, jak pozostałych krajach w których miał miejsce neoliberalny eksperyment, w tym w Polsce. Na skutek neoliberalnej polityki lat dziewięćdziesiątych setki tysięcy młodych Polaków, w tym absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, znalazło się bez pracy, i zmuszonych zostało do emigracji zarobkowej.

Obecny globalny kryzys finansowy jest dowodem ostatecznego bankructwa noeliberalnych idei, jakim wierna pozostaje Margareth Thatcher. W tej sytuacji przyznanie doktoratu honoris causa Pani Margareth Thatcher nie znajduje uzasadnienia ani w jej dorobku naukowym, ani w dokonaniach na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Poniedziałkowa decyzja Senatu Uniwersytetu Łódzkiego jest więc czystym aktem politycznego serwilizmu, deklaracją lojalności wobec rządzących Polską liberałów, pozostającą w jaskrawej sprzeczności z zasadami niezależności uczelni wyższych i wolności w dochodzeniu do prawdy naukowej bez względu na polityczną koniunkturę.

Jest tym bardziej przykre, że inicjatywa nadania Pani Thatcher tego niezasłużonego tytułu wyszła od naukowców z Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego, którego pracownicy w czasach reżimu komunistycznego służyli swą wiedzą niezależnemu ruchowi związkowemu i ruchowi na rzecz  samorządności pracowniczej, dwu ideom, których śmiertelnym wrogiem pozostaje Margareth Thatcher.


Z wyrazami szacunku

Biuro Komisji Międzyzakładowej
OZZ "Inicjatywa Pracownicza", Łódź

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.