EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Łódź: Pierwsze wyroki w sprawie Hanpolu

Zapadły pierwsze wyroki w sprawie pozwów pracowników przeciwko firmie Hanpol. Sąd pracy uznał wszystkie roszczenia wymienione w pozwie co skutkuje zasądzeniem łącznych kwot o sumie rzędu 17 tys. brutto dla każdego z pracowników, których miesięczna wypłata wynosiła około 1900 brutto.

Obroną interesów pracowników Hanpolu zajęły się wspólnie WZZ Sierpień'80 i Inicjatywa Pracownicza na początku stycznia 2009 roku. Firma została porzucona przez właściciela i z tego powodu zatrudnione osoby znalazły się w trudnej sytuacji formalnej i materialnej. Wniesione pozwy dotyczyły: ustalenie stosunku pracy, wydanie świadectw pracy, wynagrodzenia za prace, odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, odprawy pieniężnej, ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Sąd umorzył postępowanie w zakresie roszczenia o ustalenie istnienia stosunku pracy. Część pracowników ma zamiar rozwiązać umowę opierając się na wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2002 roku. W wyroku tym znajdujemy zapis który stanowi, że zaprzestanie działalności przez pracodawcę polegające na zlikwidowaniu "z dnia na dzień" zakładu pracy może być potraktowane jako zachowanie ujawniające w dostateczny sposób wole rozwiązania stosunku pracy (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.)

Jednocześnie dniu 11 marca odbyło się spotkanie członków Komitetu Protestacyjnego oraz działaczy Inicjatywy z przedstawicielami Urzędu Pracy nr 2 w Łodzi. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie obecnego stanu prawnego osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy będących pracownikami firmy Hanpol. Osoby zarejestrowane nie mogą na ten moment uzyskać statusu osoby bezrobotnej, ani uzyskać gwarantowanego ubezpieczenia zdrowotnego. Ich obecny status jest zawieszony do czasu dostarczenia niezbędnych dokumentów w tym zastępczego świadectwa pracy. Osoby zarejestrowane mogą korzystać z dostępnych ofert pracy oraz zapisać się na wybrane szkolenia. W poniedziałek 16 marca o godzinie 9 zostanie zorganizowane specjalne spotkanie w PUP nr 2 dla pracowników firmy Hanpol. Podczas spotkania pracownicy będą mogli się zarejestrować, co pozwoli im po otrzymaniu świadectw pracy, uzyskać możliwość wypłaty zasiłku dla bezrobotnych.

Jednocześnie OZZ Inicjatywa Pracownicza informuje, ze obecna sytuacja jest złamaniem obietnic zapisanych w protokole z dnia 20.01.2009 podczas spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta. Podczas tego spotkania, zaprotokołowano, że pracownicy otrzymają ubezpieczenie zdrowotne i będą mogli się zarejestrować jako osoby poszukujące pracy bez prawa do zasiłku. Pod tym dokumentem podpisali się: Zastępca Kierownika Wydział Usług Rynku Pracy PUP nr 1 - Bogusława Dąbrowski, a także Paweł Blachowski, który jest zastępcą dyrektora PUP nr 1 w Łodzi.

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.