EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Kolejny protest pod LG i Chung Chong

05_chunghong.resized2Blisko 60 osób protestowało 11 lipca przed fabryką LG Electronics oraz przed fabryką Chung Hong Electronics w podwrocławskiej Strefie Ekonomicznej. Wśród protestujących było 25 zwolnionych pracowników, którym pracodawca wręczył wypowiedzenia dyscyplinarne naruszając przez to ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zwolnienia są nielegalne, pracownicy w sądzie będą domagać się uznania ich za bezprawne oraz odszkodowań (aktualizacja).

We wtorek, zwalniając dyscyplinarnie 24 osoby z pracy, chińska firma zastosowała lokaut, „pozbywając się” swoich najstarszych i najbardziej wykwalifikowanych pracowników. Podczas pikiety wielokrotnie podkreślano, że chiński pracodawca łamie jedną z ważniejszych swobód obywatelskich, jakim jest prawo do strajku. Czytaj więcej: Zwolnienia i lokaut w Chung Hong. Depczą prawo do strajku.

 

Demonstracja rozpoczęła się pod fabryką LG Electronics, jedynego kontrahenta Chung Hong w momencie trwania wymiany zmian. Tego dnia firma Chung Hong, w związku z brakiem rąk do pracy, wynajęła pracowników LG, by kontynuować produkcję, sparaliżowaną wcześniej przez strajk.

Pod oknami fabryki LG odbyły się także liczne przemówienia, m.in. zwolnionych związkowczyń, które mówiły, że „po pięciu latach pracy nie dadzą się traktować jak śmieci i będą walczyć o swoje”. Wręczano pracownikom LG ulotki na temat strajku i zwolnień oraz zachęcano do wspólnego protestu przeciwko wyzyskowi w Specjalnej Strefie Wyzysku. Podkreślano, że sytuacja wielu pracowników strefy jest podobna jak w Chung Hong, stąd niezbędna jest wspólna solidarna walka. 

LG Electronics poprzez media wyraziło swoje stanowisko, poprzez absurdalną wypowiedź potwierdzając, że łamanie praw pracowniczych i powstałe w wyniku tego protesty psują „klimat inwestycyjny w Polsce i blokują gospodarczy rozwój naszego kraju”. Raz jeszcze pokazuje to, że globalne korporacje (jak koreański LG), mając gigantyczną pomoc publiczną od polskiego rządu (zwolnienia z podatków), nic sobie nie robią z polskiego prawa i prawa do strajku [cyt. Za Gazeta Wrocławska]. Jak widać rząd polski, ustanawiając prawo dla specjalnych stref ekonomicznych, ustanowił też permanentny wyzysk pracowniczy.

Demonstracja w rytmach samby przemaszerowała przez strefę, skandując „Kto sieje nędzę ten zbiera gniew” pod fabrykę Chung Hong, by na koniec wykrzyczeć w okna zarządu, że „Kłamie”. Protestujący nieśli szereg transparentów, również skierowane do zarządu w języku chińskim, z hasłami: „Nie jesteśmy maszynami”, "Chung Hong wyzyskuje, LG zyskuje", Najpierw ludzie, potem zyski”. Protestujący odśpiewali także zarządowi piosenkę: „Jak się nasz zarządzie, jak się masz? Powiedz mi, kiedy znowu cię zobaczę”. Obstawiony przez para-militranych ochroniarzy Nord-Wachtu zarząd, ewidentnie przestraszył się pokojowo protestujących ludzi i jak zwykle nie wyszedł, by porozmawiać ze zwolnionymi związkowcami.

Demonstracja rozeszła się około 16.00 skandując „My się nigdy nie poddamy!”. OZZ IP zapowiada kontynuację protestów.

Apelujemy o finansowe wsparcie Funduszu Strajkowego, który będzie przeznaczony w całości na kampanię przeciwko Chung Chong oraz na pomoc finansową dla zwolnionych pracowników, którzy z powodu oburzającego i nielegalnego postępowania pracodawcy zostali pozbawieni środków do życia.

12_chunghong.resized

 

07_chunghong.resized

05_chunghong.resized

08_chunghong.resized

09_chunghong.resized

13_chunghong.resized

04_chunghong.resized

02_chunghong.resized

06_chunghong.resized

01_chunghong.resized

10_chunghong.resized

14_chunghong.resized

03_chunghong.resized

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.