EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Grecja walczy ze znienawidzonym rządem – stanowisko IP

W Grecji od kilku dni trwają zamieszki. Ruch anarchistyczny i syndykalistyczny podjął szereg akcji solidarnościowych, popierających protesty w tym kraju. W Polsce do akcji doszło między innym w Warszawie przed Ambasadą Grecji i na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie trwa ONZ-etowska Konferencja Klimatyczna (więcej czytaj na www.rozbrat.org i www.pl.indymedia.org). Do akcji solidarnościowej, współorganizowanej przez Inicjatywę Pracowniczą, dojdzie także na Śląsku. W całej Europie odbyły się protesty pod greckimi placówkami dyplomatycznymi, niekiedy dochodziło do ich okupacji. W Madrycie akcje solidarnościową zorganizował zaprzyjaźniony z IP związek zawodowy CGT.  

Jak informują polskie Indymedia w środę (10.12.2008) do strajku w Grecji przyłączyło się 2,5 mln. pracowników zrzeszonych w ogólnych centralach związkowych GSEE i ADEDY, czyli ok. połowa całej siły roboczej Grecji. Mimo wysiłków rządu by stłumić rebelię, coraz większej brutalności policji i rosnącego zmęczenia protestujących, którzy 5 dzień walczą na ulicach, od rana w greckich miastach jest niespokojnie, a demonstranci zapowiadają walkę do skutku. Nowe zamieszki wybuchły również pod ateńskim uniwersytetem – policja ostrzelała ludzi siedzących w kafejkach gazem, ci w odpowiedzi zaatakowali strzelających.

Wielka demonstracja pracownicza (wg różnych szacunków, wzięło w niej udział od 10 tys. do kilkunastu tys. osób), która szła pod Parlament z banerami: "Państwo zabójców" została zaatakowana przez policję i ostrzelana gazem łzawiącym. Demonstranci odpowiedzieli kamieniami i butelkami.

Komisja Krajowa naszego związku przyjęła 10 grudnia 2008 roku następujące stanowisko. „W Grecji od soboty 6 grudnia, w konsekwencji zabójstwa młodego anarchisty, trwają zamieszki. Słuszny gniew ludzi skierowany jest przeciwko korporacjom i znienawidzonemu rządowi. Do walki włączyły się związki zawodowe i w środę wybuchł jednodniowy strajk generalny. Inicjatywa Pracownicza popiera żądania i walkę greckich anarchistów oraz związków zawodowych, studentów oraz nauczycieli. Wobec groźby wprowadzenia stanu wyjątkowego i pacyfikacji greckiej rewolucji, wzywamy wszystkich członków i sympatyków Inicjatywy Pracowniczej do podjęcia akcji solidarnościowych”.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.