EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Czas na radykalną zmianę społeczną!

Złudzenia pryskają szybciej, niż kolejni ideologowie są w stanie je stworzyć. Było źle za AWS, było źle za SLD, jest źle za PiS-u. Każda ‘opozycyjna’ partia szła do zwycięstwa niosąc hasła zmiany: poza twarzami i tyłkami na stołkach zmieniało się jednak niewiele – polityka liberalizacji rynku, czyli tłumacząc na nasze, niszczenie zdobyczy socjalnych pracowników, obniżanie standardu życia najuboższym i wspieranie pracodawców w nierównej walce o przetrwanie, rozdawanie publicznych pieniędzy prywatnym firmom i wielkim korporacjom, jednocześnie niszcząc służbę publiczną.

 

Przedwyborcze obietnice okazywały się tylko obietnicami, elementem gry politycznej, z których to obietnic rozliczać się nie muszą ze społeczeństwem, wyborcami. Po oddaniu głosu ludzie zostali skazywani na aroganckie poczynania władzy, która zawsze wiedziała lepiej. Czy to likwidując fabrykę, czy kryminalizując społeczeństwo, czy mnożąc absurdalne ustawy. Każdy z nas jest tylko pionkiem w ich rękach, w walce o władze i zyski. Politycy grają na naszych emocjach, szczują przeciwko ‘lewakom’, ‘pedałom’, ‘ksenofobom’ – repertuar jest szeroki, a chodzi w tym o jedno: aby bazując na naszym niezadowoleniu, na naszej nędzy i braku perspektyw wygrywać głosy, poparcie i coraz większą władzę.

Realne rozwiązanie problemów społecznych, poprawa warunków naszego życia i naszych sąsiadów, wymaga zmiany dostępu do podejmowania publicznych decyzji. Zastąpienia demokracji parlamentarnej demokracją bezpośrednią. Decentralizacji i oddolnego podejmowania decyzji, w której uczestniczą wszyscy zainteresowani. Nasze problemy powinniśmy rozwiązywać sami. Politycy rozwiązują tylko problemy własne oraz lobby.

Opowiadamy się za strategią Abramowskiego: Potęga społeczeństwa tkwi w jego solidarności, pomocy wzajemnej. Twórzmy już dziś kontr-organizacje: kasy pomocy wzajemnej, giełdy pracy, komitety pracownicze i sąsiedzkie, stowarzyszenia tematyczne, oddolne związki zawodowe, instytucje oparte na równym głosie każdego – wydzierając spod władzy państwa coraz szersze przestrzenie. Jednocześnie domagajmy się zmian od rządu: poprzez akcje bezpośrednie, masowe demonstracje, naciskajmy na elity u władzy by wprowadzały reformy, które w ostateczności mają doprowadzić do zmiany radykalnej.

Władza nie zna innego argumentu niż siła. Siłą naszą jest współpraca. Zerwijmy z alienacją, która wydaje nas na pastwę polityków. Organizujmy się.

DOŚĆ REWOLUCJI POLITYCZNYCH! NIECH ŻYJE REWOLUCJA SPOŁECZNA!

WOLNOŚĆ ! RÓWNOŚĆ! POMOC WZAJEMNA!

Domagamy się na dziś m.in:
1. Jawności życia publicznego i postępowań administracji państwowej. Obecne i byłe afery pokazują, że za plecami obywateli są robione niezłe machlojki. Układy władzy - biznesu ujawnia się tylko po to, aby tworzyć nowe.
2. Domagamy się władzy nad naszymi podatkami, sami chcemy dysponować funduszami publicznymi na wzór demokracji uczestniczącej.
3. Sprzeciwiamy się narzucaniu norm moralnych społeczeństwu - istnieje wiele moralności, wiele życiowych strategii. Przeciwstawiamy się promowaniu jakiejkolwiek strategii życiowej przez państwo.
4. Zaprzestania zaostrzania prawa karnego. Rozwiązanie problemu przestępstwa nie rozwiąże się mnożąc zachowania, które definiuje się jako przestępcze. Lepiej budować domy niż wiezienia.
5. Opowiadamy się za tworzeniem przestrzeni publicznej: placów zabaw, świetlic, bibliotek - a nie za jej prywatyzacją.
6. Dostosowania pensji do norm Unii Europejskiej, a nie tylko cen produktów.
7. Sprzeciwiamy się dalszym próbom liberalizacji kodeksu pracy.
8. Sprzeciwiamy się represjonowaniu działaczy związkowych oraz pracowników. W każdym McDonaldzie związek zawodowy!
9. Domagamy się odsunięcia kościoła od władzy i finansowania instytucji kościelnych z publicznych pieniędzy.

Federacja Anarchistyczna sekcja Szczecin
OZZ Inicjatywa Pracownicza - Szczecin

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.