EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Oświadczenie Komisji Środowiskowej OZZ Inicjatywa Pracownicza Szczecin w sprawie represji w stosunku do alterglobalistów

Podczas demonstracji w Rostocku został aresztowany działacz OZZ Inicjatywa Pracownicza. Jest jednym z 17 zatrzymanych obcokrajowców.

Media prześcigają się obecnie w kreowaniu wizerunku alterglobalistów jako bandytów. Nie informują jednak co i dlaczego się wydarzyło.

DLACZEGO BRALIŚMY UDZIAŁ W PROTEŚCIE PRZECIWKO G8

Neoliberalna polityka kreowana przez grupę G8 powoduje wywłaszczenie większości społeczeństwa, powiększanie się dysproporcji ekonomicznych, pogorszenie się stosunków pracy oraz demontażu zdobyczy socjalnych. G8 kreuje nędzę, bezrobocie, brak perspektyw dla młodych ludzi, rosnący wyzysk siły roboczej i krajów peryferyjnych. Za pomocą międzynarodowych instytucji sprawia, że coraz więcej grup zostaje wykluczonych z życia publicznego.

Temu, jako związkowcy, powiedzieliśmy „NIE!”. Powiedzieliśmy „NIE” kapitalizmowi.

DLACZEGO SĄ ZADYMY

Liberalny porządek społeczny opiera się na przemocy, na wymuszonym pałą, karabinem i szantażem ekonomicznym pozornym konsensusie pomiędzy klasami. W sytuacji kiedy ludzie pracy zaczynają bronić swoich interesów, klasy uprzywilejowane używają tak zwanych sił porządkowych. Wystarczy wspomnieć Ożarów, atak na demonstrację pielęgniarek we Wrocławiu. Przypadek Rostocku wpisuje się w tę tendencję.

Sytuacja w Niemczech była napięta jeszcze przed demonstracją przeciwko globalnemu kapitałowi. Policja inwigilowała działaczy społecznych, dokonywała brutalnych najść na niezależne centra społeczne i prywatne mieszkania, do tego dochodzą ataki na niezależne domy, które były likwidowane lub podpalane przez nieznanych sprawców. Media na łańcuszku kapitału starały się zrobić z alterglobalistów terrorystów. Wystarczyła iskra, by wszystko wybuchło. Ta iskra pojawiła się w Rostocku pod postacią prowokacji policyjnej. Demonstracji zaczęli się bronić. Rozpoczęły się zamieszki, podczas których zatrzymano działacza OZZ Inicjatywa Pracownicza.

BANDYCI W GARNITURACH

G8 ma krew na rękach. Krew człowieka pracy, krew alterglobalistów. Nie liczymy na ich dobrą wolę, czy obudzenie się sumień. Pokazali jakie mają serca, jakie ich są sumienia, dając przykaz rozprawienia się z ruchem alterglobalistycznym wszelkimi metodami, czego efektem była śmierć aktywisty w Genui. Wiemy też, że przemoc jest nieodłączna od kapitalizmu i państwa, póki nie nastanie społeczeństwo realizujące wartości takie jak równość, wolność i solidarność, sprawiedliwość społeczna, dopóty będą trwały zamieszki. Zaprzestanie walki w obecnych warunkach oznacza naszą przegraną, podporządkowanie się tyranii kapitału przez człowieka.

Nie prosimy, ale żądamy uwolnienia działacza OZZ IP, a przed sądem powinny stanąć wszystkie rządy grupy G8.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.