EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Apel do pracowników służby zdrowia

Ostatnie miesiące przyniosły narastające protesty pracowników, coraz głośniej wyrażających sprzeciw wobec negatywnych skutków prywatyzacji ich przedsiębiorstw i pogarszającej się kondycji gospodarczej w kraju. Groźba utraty pracy i płacy wyprowadziła na ulice robotników w Szczecinie, Poznaniu, Ożarowie, na Górnym Śląsku i wielu innych miejscach. We Wrocławiu najbardziej widoczna jest dramatyczna walka o przetrwanie Szpitala im. L. Rydygiera.

Protest w obronie 'Rydygiera' trwa od 2001 roku, gdy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę o jego likwidacji. Mimo jej uchylenia przez NSA w 2002 roku władze dalej dążą do likwidacji Szpitala. Dzieje się tak, chociaż wiadomo, że problemy Szpitala nie są efektem działalności jego pracowników, lecz urzędników i chorego systemu opieki zdrowotnej. Jednak dzięki determinacji pracowników i licznych akcjach protestacyjnych Urząd Marszałkowski nie może podjąć kolejnej uchwały likwidacyjnej lekką ręką.


Niewypłacane pensje, o które walczą pracownicy, są jedynie wyrazem niewłaściwych rozwiązań systemowych, lecz nie stanowią istoty tej sprawy. Dlatego początkowy protest o zaległe wypłaty stał się walką sięgającą źródeł problemu, czyli reformy służby zdrowia.

Ciągłe wystąpienia tylko o odzyskanie wypracowanych przez siebie pieniędzy tak naprawdę nie rozwiązują niczego - są działaniem doraźnym - jedynie łagodzącym objawy stale narastającej choroby. Czy można trwać w absurdalnej sytuacji, kiedy co miesiąc lub dwa trzeba protestować na ulicy, by odzyskać zaległe pensje i pieniądze na normalne funkcjonowanie?

Bez zdecydowanego stanowiska większości placówek medycznych tak chora sytuacja może trwać bez końca, czyli do całkowitego rozkładu służby zdrowia. Jedynie solidarność i współpraca pracowników służby zdrowia może uratować upadające szpitale i zapewnić przyszłość bez strachu o miejsce pracy i kolejną pensję. Pamiętajmy, że Szpital im. Rydygiera nie jest tu wyjątkiem - z podobnymi problemami zmagają się niemal wszystkie placówki medyczne. Sprawa 'Rydygiera' jest jednak symbolem - z jednej strony- ślepego urzędniczego uporu i arogancji władzy, lecz z drugiej - determinacji pracowników, dzięki której Szpital nie poddaje się i cały czas istnieje.

Niestety współpracę i solidarność pracowników służby zdrowia próbuje rozbić się różnymi sposobami - gdyż to one właśnie stanowią największe zagrożenie dla elit politycznych, decydują o sile protestu i są najmocniejszym argumentem w sporze z decydentami. Szpital im.L. Rydygiera usilnie próbuje przedstawiać się jako 'balast' dolnośląskiej służby zdrowia i twór martwy, któremu rzekomo nic nie jest już w stanie pomóc. Pracownikom niektórych szpitali mówi się, że to przez 'Rydygiera' nie dostaną "trzynastek", gdyż pieniądze przeznaczone na ten cel zostaną przekazane na zaległe wypłaty dla pracowników 'Rydygiera' - co jest niedorzecznością w obliczu faktu, że to przecież urzędnicy, a nie personel szpitalny, decydują o polityce płacowej. Mimo tego Szpital im. L. Rydygiera nie poddaje się dzięki determinacji załogi jak i czynnemu wsparciu mieszkańców Wrocławia, którzy bronią Szpitala w naturalnym odruchu solidarności i ze świadomością, iż jedynie razem można uzyskać korzystne dla pracowników służby zdrowia i pacjentów rozwiązania.

Nie czekajmy aż sytuacja w każdej placówce medycznej będzie krytyczna, a szpitale zostaną zamknięte z powodu bankructwa. Już teraz organizujmy się, by samemu decydować o godności własnego życia.

NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE, BY WSPÓLNIE WALCZYĆ O SWOJE PRAWA!!!

KOMITET OBRONY SZPITALA IM. L. RYDYGIERA  Wrocław

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.