EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Oświadczenie w sprawie Dariusza Skrzypczaka

Pomimo, że Sąd Pracy w Poznaniu przywrócił w pierwszej instancji Dariusza Skrzypczaka do pracy, w dalszym ciągu Zarząd Jutrzenki SA odmawia mu nie tylko zatrudnienia, ale wstępu na teren zakładów.

Dariusz Skrzypczak pod koniec grudnia 2005 roku został nielegalnie zwolniony z poznańskiej Goplany (Jutrzenka SA), tylko za to, że skomentował w lokalnej prasie działania swojego pracodawcy i niekorzystne dla pracowników Goplany zmian w systemie wynagrodzeń (obniżka wynagrodzenia). Pracodawca zarzucił związkowcowi, że rozpowszechnia nieprawdziwe i szkodzące wizerunkowi firmy wiadomości. Tymczasem okazuje się, że nowy system wynagrodzeń przyczynił się do realnego obniżenia pensji pracownikom Goplany, a Jutrzenka SA zamierza w najbliższym czasie zwolnić z poznańskich zakładów kilkadziesiąt osób. Zatem wszelkie obawy przewodniczącego związku zawodowego się potwierdzają.

Pomimo pozytywnego wyroku Sądy Pracy pierwszej instancji (sąd przywrócił Skrzypczaka do pracy 6 kwietnia 2006 r.), zarząd Jutrzenki w dalszym ciągu odmawia mu nie tylko zatrudnienia, ale wstępu na teren zakładów. Dzieje się tak pomimo, iż wygrał on ponownie - na początku 2006 roku - wybory na przewodniczącego NSZZ Solidarność (jest wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej połączonych zakładów w Poznaniu i Bydgoszczy i przewodniczącym Komisji Oddziałowej w poznańskiej Goplanie). W ten sposób pracodawca łamie ustawę o związkach zawodowych i kontynuuje politykę represji wobec samorządnych i niezależnych struktur związkowych.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) jednoznacznie stwierdziła, że zwolnienie Dariusza Skrzypczaka było rażącym naruszeniem przepisów prawa pracy. W związku z tym przeciwko dyrektorowi zakładu Jutrzenki w Poznaniu, PIP skierowała pozew do sądu grodzkiego. Dziś odbędzie się druga rozprawa w procesie przeciwko kierownikowi zakładów Goplana Jarosławowi Dąbrowskiemu. Na pierwszą pozwany nie wstawił się.

OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników zapowiadają dalsze protesty w związku z sprawą Dariusz Skrzypczaka i innych represjonowanych działaczy związkowych jak np. Jacka Rosołowskiego (Inicjatywa Pracownicza), nielegalnie zwolnionego w dniu 8 marca z zakładów Impel-Tom w Kostrzynie nad Odrą, za próbę założenia związków zawodowych. Pierwsza rozprawa Jacka Rosołowskiego przed Sądem Pracy w Zielonej Górze odbyła się w dniu 9 maja 2006 roku.

Dość łamania praw pracowniczy!
Dość represji wobec działaczy związkowych!

Poznań, 11 maja 2006 r. OZZ Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.